1 küsimus: kuidas mõjutab maailma finantskriis Eesti kinnisvaraturgu?

Maailmas möllav finantskriis ähvardab paisuda majanduskriisiks. Kuidas see mõjutab väikest Eesti kinnisvaraturgu?

Vastab kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark:

Finantskriis ja kinnisvarahindade langus tähendab seda, et iga pankade poolt kinnisvaraturule väljastatud laenukroon on seotud märkimisväärse riskiga – laenu tagatiseks oleva vara väärtus langeb ning probleemide tekkimisel on seda vägagi keeruline müüa. Nii on pankadel mõistlikum laenude andmist piirata.

Laenutingimuste karmistamine aga piirab turul ringlevat raha massi ning seeläbi vähendab veelgi tehingute arvu. Vähendav tehingute arv aga viib spiraalina hinnad edasisele langusele.

Alles saabuv majanduskriis tähendab juba täna Eestis sadade inimeste koondamist. Töökoha ja tuleviku pärast peavad paljud muret tundma, kas ikka õnnestub rasked ajad üle elada.

Majanduskriisil on laiem taust inimeste igapäevastele majandusotsustele. Kui tulevik on ebakindel ja ühtegi valgustheitvat päikesekiirt ei paista, siis ei ole väga mõistlik tegu siduda end selliste pikaajaliste kohustustega nagu seda on eluasemelaenu võtmine paarikümneks pikaks aastaks.

Nii väheneb nõudlus kinnisvaraturul jätkuvalt ning see saab taastuda mitte varem, kui tarbijad tunnevad end sedavõrd kindlalt, et julgevad veendunult teha otsuseid, mis haakuvad uue eluaseme soetamisega.

Maailmamajanduses valitsev segadus on pannud löögi alla kogu maailma majandussüsteemi. See tähendab, et paraku ei ole ka Eestis niipea majanduse taastumist oodata ning kinnisvaraturgu toitvad laenukraanid jäävad veel pikaks ajaks suletuks.

Optimistlike meeleolude tekkeks ma veel lähitulevikus põhjust ei näe ja oodatav kinnisvarahindade languse lõpp lükkub järgmise aasta sügisest tõenäoliselt veelgi kaugemale.

Kommentaar on kirjutatud 08/10/2008 väljaandele Eesti Päevaleht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC