Arhitektuuribüroo PLUSS sai Panorama City projekteerimise eest soomlastelt auhinna

Soome tarkvaratootja Tekla valis Arhitektuuribüroo PLUSS oma rahvusvahelise konkursi võitjaks. Eesti büroole tõi võidu Eesti suurima, 93 350 ruutmeetri suuruse Panorama City hoone projekteerimisel laialdaselt rakendatud BIM tarkvara innovaatiline kasutamine.

„Eesti arhitektuuribüroole on see auhind tähelepanuväärne tunnustus ka seetõttu, et me suutsime luua lisandväärtust kõigile osapooltele – tellijale, ehitajale ja projekteerijale,” rääkis Arhitektuuribüroo PLUSS juhatuse esimees Katrin Ventsel. „Esikoha vääriliseks hinnati Panorama City eelkõige ca 800 Mb ülidetailsete arhitektuurse, konstruktiivse ja eriosade mudelite liitmisel saadud terve hoone BIM mudeli tõttu. Alates eelprojekti faasist on koostöös ehituse peatöövõtja Merko Ehitus Eesti ASi ja tellijaga Panorama City OÜga otsitud võimalusi mudelite kasutamiseks ehituse faasis ning hiljem ka halduses.”

„BIM koondmudeli kasutamine muudab keeruka projekti vigade tuvastamise ning lahenduste koordineerimise oluliselt lihtsamaks ning kiiremaks,” rääkis Arhitektuuribüroo PLUSS projektijuht Tanel Friedenthal. „Tekla BIMsight tarkvara kasutades oleme loonud sellise 3D mudelprojekteerimise lahendi, millest saavad kasu kõik Panorama City ehitusega seotud osapooled. BIMsight andis meile võimaluse koondada kogu mudelitega seotud andmevahetus virtuaalsesse pilve – kasutades failivahetuskeskkonda Dropbox, kus on kõikidel projekti osapooltel reaalajas võimalik näha sisseviidud uuendusi ning jagada kommentaare. Ühtlasi on BIMsight’i väga mugav kasutada ka neil, kes pole IT-ga sina peal – tarkvara on lihtne ja loogiline ning ei vaja erikoolituse läbimist. Eesmärgiks oli leida lahendus, mille rakendamine ehitusplatsil oleks käepärane kõikidele ehitusmeeskonna liikmetele ning ei tingiks vajadust ülikallite tarkvaralitsentside soetamiseks ega eraldi personali koolitamiseks.“

„3D mudelprojekteerimise kasutamine on olnud kauakaalutud soov ja arendusmeeskond on sellega hästi kaasa tulnud,“ sõnas Panorama City kaubanduskeskust arendava E.L.L. Kinnisvara ASi projektijuht Kalev Aasrand. „3D modelleerimise kasutuselevõttu ehitus-, projekteerimis- ja haldusvaldkonnas võib võrrelda heli või värvi lisandumisega mustvalgele tummfilmile või projekteerimise üleminekuga paberilt digitaalseks. Oleme saanud käepärase töövahendi projekteerijate ideede visualiseerimiseks.”

„Tänu uuele tarkvarale on võimalik mõistliku mahuga andmemassiivi vaadelda ruumilise kujundina, liikuda kujundi sees ja ümber ning leida sobivaid vaatekohti, teha lõikeid, võtta mõõte, teha väljavõtteid uuritavast materjalist ja jagada seda infot,” rääkis Kalev Aasrand. „Mudel võimaldab vaadelda erinevaid hoone konstruktsioone ja osi ükshaaval, valitud rühmade kaupa või kõike koos ja leida üles konflikte erinevate osade paiknemises. Loodetavasti aitab see vältida projekteerimisvigu, mis pahatihti avalduvad ja vajavad kiiret parandamist hilisemas kiires ehitusfaasis.“

Fotod: Arhitektuuribüroo PLUSS

  • www.powerhouse.ee/g/Pluss/PanoramaCity1st_Floor.jpg
  • www.powerhouse.ee/g/Pluss/PanoramaCityView_of_the_roof.jpg
  • www.powerhouse.ee/g/Pluss/PanoramaCity.jpg

Panorama City ) on 2015. aasta kevadel avatav Eesti suurim moe- ja kogupere meelelahutuskeskus, mis pakub oma külastajatele laias valikus tooteid, teenuseid ning uudseid vaba aja veetmise kogemusi. Tänu kaupluste suurele arvule ja valikule on erilist tähelepanu pööratud planeeringu funktsionaalsusele ning korrustevaheliste sujuvate ühenduste loomisele. Läbimõeldud parkimisvõimalused muudavad keskuse külastamise meeldivalt mugavaks. Panorama City on kui kaubanduslinn, mis Lasnamäe paepanga serval kõrgub üle Tallinna. Keskusest avanevad vaated vanalinna siluetile, merele, Kadrioru pargile, Lauluväljakule ning Pirita aedlinnale – kogu panoraam.

Panorama City kaubanduskeskust arendab Baltimaade juhtiv kinnisvaraarendusfirma E.L.L. Kinnisvara, mis omab osalusi viies juhtivas kaubanduskeskuses: Viru Keskus Tallinnas, Spice ja Spice Home keskused Riias, Panorama keskus Vilniuses ning Saules Miestas keskus Šiauliais.

Arhitektuuribüroo PLUSS OÜ (www.pluss.ee) on asutatud 2002. aastal ning tänaseks Eesti suurim arhitektuurse disainiga tegelev ettevõte, mis lisaks pakub ka projekteerimise peatöövõttu. Arhitektuuribüroo PLUSS on projekteerinud nii uusehitisi kui renoveeritavaid ja restaureeritavaid hooneid, muu hulgas ärihooneid, haiglaid, väikesadamaid ja kortermaju.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

31.01.2023 Üürikoolitus