Eksperdid: uus kriis võib tulla kolme aasta jooksul

29 protsenti 1Partner Kinnisvara küsitletud ekspertidest ennustas, et uus kinnisvarakriis võib meid tabada juba lähema kolme aasta jooksul.

1Partner Kinnisvara korraldas Eesti suuremate kinnisvarabüroode ekspertide hulgas uuringu, mis hõlmas nii kinnisvaratrende üldiselt kui ka hinnangute andmist konkreetsetele piirkondadele.

Kõigi osalenud firmade eksperdid ennustasid tehingute arvu kasvu selle aasta lõpuks. Seejuures jagunesid pooleks need, kes arvasid, et hinnatase tõuseb või jääb praegusega võrreldes muutumatuks.

Samas prognoosis 88 protsenti vastanutest, et eurole üleminek tõstab 2011. aastal kinnisvarahindasid. Järgmiseks aastaks ennustasid täpselt pooled vastanutest, et kinnisvarahinnad tõusevad 10 protsendi ümber ning 38 protsenti arvas, et hinnad kasvavad koguni viiendiku.

Uus kriis tõenäoline

Pikemas perspektiivis ennustas 43 protsenti ekspertidest uut kinnisvarakriisi seitsme aasta pärast, kuid 29 protsenti oluliselt varem, juba kolme aasta jooksul.

Mais tehtud uuringu kohaselt prognoosis 38 protsenti vastanutest, et Tallinna lähivaldadest areneb edasi kõige kiiremini Rae, ja neljandik vastanutest nägi kõige suuremat potentsiaali Saue vallas. Viimastel aastatel tormiliselt kasvanud Viimsi enam populaarsemate piirkondade hulgas polnud.

Kopli on varjus

75 protsenti uuringus osalenutest pidas kinnisvara Koplis Tallinna linnaosadest kõige alahinnatumaks.

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul on Kopli poolsaare trumbid kesklinna ja mere lähedus ning hea transpordiühendus, kuid peamiseks miinuseks kehv maine.

“Piirkonna väärtust tõstaks kohe uue nn tõmbekeskuse rajamine, kuid ka Paljassaare rajooni ühtne arendamine ning Põhjaväila ja Kalamaja ümbersõidu ehituse kinnitamine. Kopli on kindlasti tulevikus ühel pulgal Tallinna jõukate lähivaldadega,” kommenteeris Vahter.

Kommentaar

Tõnu Toompark, kinnisvaraspetsialist

Teistkordne kinnisvarahindade kahanemine võib toimuda vaid välistest teguritest tingituna. Hiina kinnisvarabuum, veel mõned buumid, mis haavavad finantssüsteemi ja investeeringute liikumist… Iga päev toob uusi uudiseid, tuleb vaadata, mis toimub Lõuna-Euroopas. Sisemaised tegurid samas räägivad Eestis hindade püsimise poolt. Enamiku varade hinnad on kaks korda tipust langenud ning ostujõud on täiesti mõistlikul tasemel. Hindadest (kui kõikumised pole just kümnetes protsentides) hoopis olulisem on vaadata tehingute arve.

Taust

  • Uuringu valimis olid teiste hulgas Uus Maa, Pindi Kinnisvara, Rime Kinnisvara, Simus Kinnisvara, Re/Maxi, CKE Kinnisvara, Domus Kinnisvara, Raid & Ko, BPE Kinnisvaraekspert ja Arco Vara konsultandid.
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 IV kvartal