Elamispindade kättesaadavuse analüüs toob välja, et kui eluaseme hind ületab kolme aastapalga suurust sissetulekut, siis peetakse seda mittetaskukohaseks. Iseenesest on hea, kui on konkreetne mõõdik, aga…
Kolme aasta sissetuleku piir rahvusvaheliseks võrdluseks ei sobi. Eriti, kui hinnata erineva sissetulekuga riike.
Millest sõltub eluaseme hind?
Elamispindade müügihind on väga kulupõhine ja sõltub arenduse maksumusest. Arenduse maksumuse olulised komponendid siin kontekstis on ehitushind ja finantseerimine.
Ehitusmaksumus jaguneb omakorda komponentideks ehitusmasinad, materjalid, tööjõud ja ehitaja kasum. Viimane on neist kõige väiksem ja seega kõige ebaolulisem.
Nimetatud komponentidest on ehitusmasinate, -materjalide ja finantseerimise kulud üle Euroopa üsna sarnased. Eesti masinate-materjalide kulu võib väikeste mahtude tõttu isegi suurem olla.
Tööjõukulu palgast rääkides on Eestis Euroopa tasemest madalam, kuid tööjõumaksud on meil kõrgeimate killast.
Ostujõu baas
Elamispinna üürimiseks või ostmiseks annab ostujõu palk. Eesti palgad ei ole võrreldavad analüüsis toodud Saksamaa, Hollandi või Soome-Rootsiga.
Järeldused
Elamispindade kättesaadavus võrreldes elamispinna hinda aastasissetulekutes ei saa olla võrreldav Eestit rikaste riikidega kõrvutades, kus palgast sundkulutuste järel ülejääv summa eurodes on Eestiga võrreldamatu. Võrdlema peame end samas liigas mängijatega.
Tegemist on elamispindade kättesaadavuse temaatikat puudutava kommentaaride seeriaga. Varem ilmunud kommentaarid: