Elamispindade turu perspektiiv on selge

Elamispindade turu arengud on positiivsed, mis ütlevad meile kõikide märkidega, et täna on õige aeg eluaseme ostmiseks. Seljataha jäänud kinnisvarakriis ja majanduse jõudsalt kosumine näitavad, et elamispindade turu perspektiiv on selge. Loomulikult on majanduselus ja ka elamispindade turul riske, kuid riskide olemasolu on turumajanduse paratamatu kaaslane.

Elamispindade turu tehingute arv on igati mõtistlikul tasemel. Viimase nelja kvartali jooksul on Tallinnas toimunud 5700 korteri ostu-müügitehingut. Tehingute arvu suurusjärk viitab korterituru tervislikkusele. Soovida, et tehinguid toimuks kvartalis 4000 nagu see oli tehingute arvu tipus 2005. a. lõpus, on kohatu.

Hindade liikumised on asjakohased. Tallinna korteritehingute hind oli aasta kolmandas kvartalis 18% kõrgem, kui aasta tagasi. Sedavõrd kõrge number ei tähenda mitte kinnisvara väärtuse kasvu, vaid pigem kallimate uusarenduste korteritega tehtavate tehingute aktiivsust. Kinnisvara väärtus on tõusnud hinnatõusust vähem ehk aastatagusega võrreldes kümmekond protsenti, mis on igati jätkusuutlik näitaja.

Nii näiteks oleme Heina 17 projekti puhul viimase poolaasta jooksul müünud 10 korterit keskmise hinnaga üle 1600 €/m², mis näitab selgelt, et ka kesklinnast väljaspool on kvaliteetsele kaubale nõudlust.

Olulise turutegurina tuleb mainida eluasemelaenude turu reaalset taasavanemist. 2011. a. III kvartali eluasemelaenude maht oli 144 miljonit eurot ehk eelmisest aastast 27% rohkem. See on kasv, millist nägime viimati kolm aastat tagasi.

Paradoksaalsel kombel on maailma finantskriis tegur, mis tänase ajahetke elamispinna ostuks soodsaks muudab. Enamus analüütikuid prognoosivad keskpikas perspektiivis laenamise ehk eelkõige riskimarginaalide kallinemist. See tähendab, et madalama marginaali saamiseks ei ole laenuotsust kaugele tuleviku suunas mõistlik edasi lükata.

Soodsat ostukohta mõjutab ka pakkumine. Täna on arendusturg aktiivne ning erinevaid pakkumisi on hulgi. Samas võib prognoosida, et kiiresti kerkinud ehitushinnad vähendavad uute elamispindade arendusprojektidega alustamist oluliselt ning lähitulevikus tõmbub pakkumine ehk uute korterite valikuvõimalustes kokku.

Eiramata fakti, et majanduselus on mõningaid probleeme tuleb siiski tõdeda, et Eesti elamispindade turg on ostja jaoks soodsas ostufaasis. Inimestel, kel on olemas omakapital ja/või laenuvõime, tasub just täna mõelda elamispinna soetamisele, sest juba aasta pärast võivad eluaseme ostmise võimalused olla kasinamad.

Elamispindade turg on tsükli tõusufaasis. Asjatud on kartused, et selja taha jäänud seisakule järgneb veel pikem seisak. Majanduskriisi raskused on andud korraliku õppetunni  ja jäämas vaikselt seljataha. See tähendab elamispindade turu stabiilset ja normaalset arengut, mida ei ilmesta paarikümneprotsendilised hüpped tehingute arvus või hindades.

Kersti Männik
V&V Kinnisvara
OÜ Vaim & Vara

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika