Eluasemelaenud lähevad kallimaks

Tänane laenuturg on laenuvõtjale pigem soodus. Intressimäär on madalal, laenu ei anta küll üleliia kergelt, kuid enam ei ole laenu taotlemine võrreldav Džomolungma vallutamisega. Lähtitulevikult tuleb laenuvõtjatel pigem oodata laenude kallinemist.

Eluasemelaenude turgu mõjutavad täna mõned olulised tegurid. Pangad on aru saanud, et kasumi teenimiseks on vaja siiski äri ajada, st laene väljastada. Laenude suuremast väljastamisest on siiani veel tehtud rohkem sõnu, kui reaalsed tegusid.

Siiski võib kasvava kinnisvaratehingute arvu ja hiiliva elamispindade hinnatõusu valguses oodata, et pangad hindavad elamispindadeturu riske järjest madalamaks ning nad on järjest altimad uusi laene väljastama.

Laenunõudluse poolel tegutsevad tarbijad. Tarbijate kindlustunne on majanduskriisi käigus käinud sügavikuna tunduvas põhjas ning taas sealt üles tõusnud. Tänane tarbijakindlus on tasemel, kus tulevikuperpektiivi hinnatakse pigem postitiivseks. See omakorda tähendab, et inimestel on valmidust kinnisvara soetada ja seda eluasemelaenu abil finantseerida.

Loodetavasti ei saa laenuturu tärkamisel takistuseks intressimäär. Veebruarikuiste eluasemelaenude keskmine intressimäär oli Eesti panga andmetel 3,3%. Samas suurusjärgus on see püsinud juba viimased poolteist aastat olles vahemikus 3,2-3,5%.

Samas on enamuse eluasemelaenude baasintressimääraks olev kuue kuu euribor tõusnud kunagisest ühe protsendi suurusjärgust 1,35 protsendini veebruari keskmisena. Baasintressimäära tõusust, kuid stabiilsena püsivast koguintressimäärast saame järeldada, et viimase pooleteise aasta jooksul on Eestis tegutsevad pangad hinnanud eluasemelaenudega seonduvaid riske järjest madalamaks.

Siiski ennustatakse käesolevalt aastalt euribori tõusu. Mõned prognoosivad koguni euribori kahekordistumist. See tähendab, et eluasemelaenude võtmine tarbijate jaoks kallineb. Samas ei tohiks unustada, et vähem kui 3 aastat tagasi ehk 2008. a. sügisel oli euribor ka 5 protsendist kõrgemal tasemel.

Nii näiteks tähendab tänase 3,3-protsendilise 25 aastaks võetud 100 000 eurose laenu intressimäära tõus 6% peale aastast laenumakse suurenemist suurusjärgus 1900 eurot.

Kokkuvõtteks võiks öelda, et laenuturul osalemine läheb inimestele lihtsamaks – pankade soov laene väljastada järjest suureneb. Laenuvõtjad aga peavad arvestama, et tänaseksjuba 1,5% ületav euribor on sedavõrd madalal tasemel ainult ajutiselt. Edasine liikumissuund on kindlasti suurenemise poole. Laenuvõtjad peavad arvestama sellega, et laenu tagastamine võib lähiaastatel intressimäära suurenemise tõttu oluliselt kallineda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

5 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!