Kinnisvaraarenduse trendid on taas muutumas

Uus MaaTallinna kinnisvaraarenduse trendid ja ostjate eelistused on taas muutumas ning uued olud sunnivad tegema korrektiive. Mõnes piirkonnas tasub hoog maha võtta, teises aga riiulis seisvad projektid töösse suunata.

Arendustegevus on liikumas äärelinna poole, sest eksklusiivkinnisvara järele on viimaste aastate hinnatõusu tõttu praegu vähem nõudlust. Sama tendentsi on näha ka seni ostjate lemmikuks olnud Kalamajas. Põhjus: viimase kolme aasta jooksul on asumis hinnad kerkinud ca 40%, olles juba võrdsed Kadrioru hinnatasemega. Seetõttu on taas tärganud huvi Kadrioru vastu.

Minev kaup on roheluses paiknevad hea arhitektuuri ja madalama hinnatasemega uusarendused. Näitena võib tuua Hõbemetsa, Pöörise, Paepargi ja Marsi projekti. See on andnud arendajatele põhjust mitu aastateks riiulile paigutatud detailplaneeringut välja otsida ja projektide teostusega pihta hakata. Seega paiknevad suurimad ehitustandrid praegu Mustamäel, Tondil ja Lasnamäel. Pöörise katab peale Mustamäe ka Õismäe kliendi vajadused.

Müüb soodne hind

Hinnapoliitika jagab Tallinna uusarendusturu tinglikult kaheks. Kui kesklinna piirkonnas on võimalik arendajatega hindade üle kaubelda ja meelitada välja hea tehing, siis soodsamate hindadega äärelinnas tuleb korter broneerida kärmesti, et parima hinnaga ja sobivaim vara kindlalt endale saada. Mõni arendus, kus hinnal pole sisu, projektil funktsionaalsust ega väljanägemist, võib aga tihedas konkurentsis sattuda raskustesse.

Kuna kesklinna piirkonnas tegutsevad arendajad peavad tehinguteni jõudmiseks olema valmis paindlikumaks hinnapoliitikaks, pole imestada, kui mõne aja pärast kesk- ja äärelinna hindade võrdsustumisel trendid taas muutuvad ning ostujõud liigub linna keskuse poole tagasi.

Uusarenduste ostuaktiivsuse kasvule on kaasa aidanud ka pangad. Nii mõnigi neist on välja tulnud julgete kampaaniatega, mis kutsuvad klienti laenu küsima. Samas ei pea arendajad ega vahendusfirmad siiski uut laenurallit lähiajal tõenäoliseks.

Arendusprojektide rohkus ja suur maht hajutavad tõsisemad hinnatõusuriskid ja turg jätkab stabiilses rütmis.

Jaanus Laugus
Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse esimees

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 20 = 23

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!