Kinnisvaraturg soosib kodu soetamist

Tänane kinnisvaraturg on jõudnud hinnatasemelt äärmusesse ja langenud sealt veelgi edasigi. See annab likviidsust omavatele inimestele võimaluse soetada kodu kui mitte just turu põhjast, siis vähemalt sellele lähemal kui kunagi varem.
Illustratsioon
Tallinna korteriomandite turul tehti juulis 2009. a. maa-ameti andmetel pea 500 tehingut. Korterite keskmine ruutmeetrihind on kukkunud 11 200 kroonini ehk samale tasemele, kus hind oli viis aastat tagasi 2004. a. alguses.

Üsna madala keskmise üheks põhjuseks on kindlasti sundmüügid, kus vara müüakse müüja sundseisu, kiire müügi ja tagasihoidliku turustustöö tõttu turuväärtusest märksa odavamalt. See aga annab omad võimalused laenuvõimelistele uut kodu otsivatele inimestele.

Julge soovitus tänasel turul kodu soetamise mõtet mitte nurka visata ja sellega siiski aktiivselt tegutseda põhineb kinnisvaraturu omapäral, et iga kinnisvaraobjekt on oma omadustelt unikaalne.

Üldine tehingute hinnatase võib olla väga madal. See siiski veel ei tähenda, et konkreetse ostuhuvilise jaoks on turult madala hinnaga leida ostuhuvilise spetsiifilisi vajadusi rahuldavat kinnisvara.

Need petsiifilised vajadused ei peagi olema midagi väga erilist. Need vajadused võivad seisneda tubade arvus, nende planeeringus, elamu asendis päikese suhtes, elamu asukohas, läheduses paiknevate kaubandus- ja teenindusasutuste olemasolus lähikonnas jne.

Kui vajadusi rahuldavad pakkumised on turul olemas, siis võib müüja ühel või teisel põhjusel keelduda hinda langetamast ja tehing jääbki tegemata.

Turu hinnatase võib olla küll madal, kuid samas madala hinnaga pakkumised konkreetsete vajadustega ostuhuvilist ei pruugi rahuldada.

See tähendab, et kui perel on lähitulevikus plaanis uus eluase soetada, siis just täna on mõistlik vaikselt hakata ringi vaatama.

Ühest küljest on võimalus rahulikult pakkumisi läbi kaaluda – kiirustada pole vaja. Teisest küljest annab tänane stressis turuolukord hea võimaluse hinna üle kauplemiseks. Samuti on eluasemelaenude intressimäärad tänu rekordiliselt madalale euriborile üsna mõistlikul tasemel.

Kodu soetamine on reeglina perekonna üks suuremaid majanduslike otsuseid. Selle otsuse langetamine tuleb tõsiselt läbi kaaluda nii headel kui halbadel aegadel.

Tänasel kinnisvaraturul on olukord küll keeruline. Samas on täna kodu osta märksa mõistlikum, kui seda oli teha näiteks kaks aastat tagasi. Üldine elamispindade hinnatase võib küll veel mängida vingerpussi, kuid perekonna vajadusi arvestava lahenduse leidmisel tuleb arvestada eelkõige just pere vajadustega.

Tallinna korteriomanditehingute arv (tk) ja keskmine hind (kr/m2)

Illustratsioon

Käesoleva kommentaar on kirjutatud Nordea Panga online majandusajakirjale Majandaja.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

33 + = 34

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!