KV.EE: 2020. aasta kinnisaraturu trendid määras koroona

Tallinna elamispindade turu 2020. a arengud pani paika koroona. Kõik kõige olulisem, mis korteriturul toimus, oli vähemal või rohkemal määral viirusest tingitud või mõjutatud, meenutas möödunud tormilist aastat portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Koroona raputas esmalt üüriturgu

„Eriolukorra väljakuulutamine 2020. a märtsis tõi endaga kaasa aadrilaskmise üüriturul. Üürihinnad kukkusid 10-20%. Turuosaliste ellujäämispüüdlustele ei aidanud kaasa turistide kadumine. Seisma pandud laeva- ja lennuliinid jätsid tühjaks nii hotellid kui majutuskorterid,“ kirjeldas möödunud aastal toimunut Tarvo Teslon.

Üle öö toimunud muutused tõid majutuskorterid pikaajalise üüri turule. See suurendas üüripakkumist, mis viis omakorda alla üürihinna. Üürihind ei ole 2021. aasta alguseks veel koroona-eelsele tasemele taastunud.

Kodus töötamine muutus tavaliseks

„Kõik, kel vähegi võimalik, jäid kodukontorisse juba märtsis-aprillis. Siis loodeti, et kodus töötamine on ainult ajutine. Suveks aga selgus, et kodukontor võibki olla täiesti tavapärane ja üsna tõhus töökeskkond,“ tõi Tarvo Teslon välja inimeste mõttemaailma muutuse.

Jutud hukule määratud büroohoonetest ja kaduvikku minevatest kaubanduskeskustest võib olla liialdus. Küll on selge, et koroona tõi endaga kaasa mõtlemise, et iga kokkusaamise jaoks ei pea füüsiliselt kohale minema. Iga ostu jaoks ei pea poodi minema. Kaubanduskeskus või tulla ostja juurde pakiautomaati või kulleriga lausa ukse taha.

Suvi andis uut lootust

Suvel lähenes Eesti koroonahaigete arv nullile. Päikesepaiste ja ilus ilm panid mõtlema, et laastav katk on võidetud ja elu läheb positiivsele rajale tagasi. Juuliks-augustiks-septembriks oli kõik nii nagu koroonat poleks olnud.

„Positiivsed viirusetrendid panid lootma, et elu läheb endistviisi edasi. Kinnisvaraturule tähendas see esmalt tehingute arvu taastumist, selle järel lausa tehingute arvu rekordeid. Ostupoolel tegutsesid nii koduostjad kui üüriinvestorid. Tehingute ajuti kukkunud hinnad taastusid endistele tasemetele kui mitte pisut kõrgemalegi,“ kirjeldas Tarvo Teslon kinnisvaraturu taas elule ärkamist.

Muutus üüriõigus

Otseste majandustegurite kõrval jääb 2020. aastasse võlaõigusseaduse üüripeatüki muutmine, millega on tegeletud juba 10-15 aastat.

„Märgiline on, et Riigikogu mõnevõrra tasakaalustas võlaõigusseaduse üüriregulatsiooni üürileandjate kasuks. See toob kaasa mõningase vajaduse üürilepingute ülevaatamiseks. Muudatused siiski on marginaalsed ja neist ei tasu oodata mingit mõju üürituru nõudlusele või pakkumisele,“ arvas Tarvo Teslon.

Loodetavasti on uus aasta parem

„Kokkuvõtlikuna võib öelda, et 2020. a elamispindade turu olulisemad sündmused on olnud otseselt seotud maad laastava koroonaga. Äkki käesoleval aastal viirus taandub. Loodetavasti aitab vaktsineerimine sellele kaasa. Kui nii läheb, võiks elamispindade ostu-müügiturg jätkata tugevana. Samuti võiks üürihinnad vähemalt mõnevõrra taastuda,“ prognoosis Tarvo Teslon.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

04.-12.10.2022 Kinnisvara täiendkoolitus