KV.EE: Korterituru kõrge tehingute arv süstib optimismi

Maa-ameti andmetel tehti 2020 III kvartalis Tallinnas 2141 korteritehingut keskmise hinnaga 2077 €/m². varasemaga võrreldes kasvas korteritehingute arv 33%, nende hind aga langes 1% võrra. Portaali KV.EE Tallinna korterite müügikuulutuste keskmine hind on aasta alguse tasemest 2% allpool ja kerkimas. „Kas koroonast tingitud kriis ongi nüüd möödas ja aktiivne elamispindade turg taastunud,“ esitab küsimuse portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Kevadisele korteritehingute mitmekümne protsendi suurusele kukkumisele järgnes suvine tugev taastumine. Septembris oli tehingute arv aga isegi uskumatult kõrge. Sügiskuul vahetas Tallinnas ostu-müügitehingutes omanikku 844 korterit.

„Selline kõrge tehingute arv paneb mõtlema, kas kriisist kõnelemise asemel peaksime rääkima hoopis uuest buumist? On ju Tallinna varasem pikaajaline keskmine kuine korteritehingute arv olnud pigem 600-700 ehk septembri tasemest oluliselt madalam,“ arutles Tarvo Teslon.

Korteritehingute keskmine hind on väikeste üles-alla kõikumiste saatel püsinud viimased 4 kvartalit enam-vähem samal tasemel. Seega on koroona korterituru hindadest justkui mööda läinud ja jätnud need puutumata.

„Korterite keskmine tehinguhind ei ole tõepoolest olulisel määral muutunud. Muutunud on aga tehingute struktuur ehk tehingute jagunemine uute ja vanemate korterite vahel. Kui vaadata statistika sisse, näeme, et vanuseklasside lõikes käis 2020 II kvartalis hinnalangus turult hetkeks läbi. Aasta kolmandaks kvartaliks aga hinnatasemed taastusid nagu tehingute arvgi,“ analüüsis maa-ameti statistilisi andmeid.

Kinnisvaramüüjate hinnaootused, mida kajastab portaali KV.EE korteripakkumiste keskmine hind, liiguvad sama rada, mis tehingute hinnad.

„Kevadise koroona-šoki ajal läksid korterite pakkumishinnad portaalis KV.EE alla. Selle järel on esimestest suvekuudest alates toimunud vaikne hindade taastumine. Arvestades kõrget tehingute arvu tundub vägisi, et praegune hinnatase on nii ostjatele kui müüjatele sobilik,“ leidis Tarvo Teslon.

Korterituru edasisi arenguid prognoosides ei tohi mööda vaadata tööturul toimuvast. Töötute arv on kõrgel ja kasvamas, varasem püsiv palgakasv on peatunud. Kinnisvaraturgu toetavad pigem mõistlikud laenutingimused ja Euroopa rahatrükk. Omaette lootusekiir on tuleval 2021. a oodatavalt taastuv majanduskasv

„Kui nõudlus ehk korteriostjad vähegi jalad alla saavad, võiks koroona-kriis elamispindade turult seekord üsna hõlpsalt mööda minna. Kindlasti on tulemas turbulentsed ajad, kus näeme allahindlusi ja meeleheidet. Teisalt pakuvad korteripakkumise raskemad ajad uusi võimalusi nii koduostjatele kui investoritele. Pea tuleb püsti hoida, sest elamispindade turul me krahhi ei näe,“ tegi kokkuvõtte.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest