Lahe Kinnisvara: Millest sõltub kinnisvara hindamise tasu? (1)

Lahe KinnisvaraMillest sõltub kinnisvara hindamise tasu?

Kinnisvara hindamise tasu sõltub hinnatavast kinnisvarast. Kinnisvara hindamisel on otseseks kuluks hindamise tasu. Kaugemal asuva vara puhul lisandub ka transporditasu.

Korterite hindamise hind

Korterite hindamise hind jääb Tallinnas ja Harjumaal vahemikku 175-240 €, mujal piirkondades algavad korterite hindamise tasud 120-170 €. on toodud seisuga september 2018, täpse ülevaate leiab siit.

Eramute ja kruntide hindamise hind

Eramute, majaosade ja elamukruntide hindamise tasud Tallinnas ja Harjumaal on 295 €, ajakohase ülevaate leiate siit. Mujal piirkondades – Tartumaal ja Lõuna-Eestis, Viljandimaal, Pärnu- ja Läänemaal ning Ida-Virumaal alates 200 €, hinnakirjaga saate tutvuda siin. Muude vara liikide puhul kujuneb hind sõltuvalt vara liigist ja tööde mahust.

Transporditasu

Transporditasu lisandub juhul, kui hinnatav vara asub linnast kaugemal, kui viis kilomeetrit. Tasu lepitakse kokku eraldi, kuid üldiselt on soovitav hindajaga eelnevalt suhelda, sest vahel õnnestub samas piirkonnas asuvate varase ülevaatuse kokku leppida nii, et need saab teha ühe sõiduga ning sel juhul on võimalik ka väljasõidutasu kahe või enama tellimuse vahel ära jagada.

Kui on vaja ühte objekti hinnata mitu korda

Sageli on vaja üht ja sama kinnisvara hinnata mitu korda. Näiteks kui majakarbil on aknad-uksed ees, aga omanikul viimistlemiseks vajalik raha otsas, siis tellitakse hindamine ja selle alusel annavad lisarahastuse. Kui nüüd selle raha eest tehakse töid ja hoone turuväärtus tõuseb, siis on võimalik objekti jälle hinnata, et saaks selle alusel taas täiendava laenu väljastada. Maja ehitamise puhul, kui kasutatakse pangalaenu, on üsna tavapärane kolm hindamist, kuid ekstreemsetel juhtudel on olnud ka kümme hindamist.

Sama asi kehtib ka korterite puhul, aga uute elamispindade juures on reeglina arendaja see, kes ehitab ja laenuteemaga tegeleb.

Kinnisvara väärtuse tõstmine

Vahel on vara omaniku soov aga enne hindamist kinnisvara väärtust tõsta. Sel juhul võib kaasneda ka muid kulusid. Näiteks kerge remondiga võib siseviimistluse taset parandada, mis tõstab turuväärtust. Samuti on oluline, et ehitiste dokumentatsioon oleks korras, sest puuduliku dokumentatsiooniga korterite ja majade turuväärtus on madalam. Juhul, kui eksperthinnang läheb pangale laenutagatiseks, nõuavad ka pangad, et dokumendid oleksid korras. Sõltuvalt probleemist võib dokumentide korrastamine tõsta turuväärtust rohkem, kui dokumentide korrastamiseks kulutatud raha ja aeg. Turuväärtuse hindamisel ei arvestata lahtist mööblit, küll aga tõstab vara turuväärtust kohtkindel köögimööbel ja kohtkindlad garderoobikapid.

One comment on “Lahe Kinnisvara: Millest sõltub kinnisvara hindamise tasu?
  1. Matti Adoma ütleb:

    Hea artikkel,eriti neile,kes kavatsevad kinnisvara müüa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

6 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine