Mullused kinnisvaraturu tähtsündmused

Möödunud 2002. a. kinnisvaraturu kolme tähtsama sündmusena võib välja tuua Tallinna “mägede” korterite hinnalanguse, kaubanduskeskuste turu kiire areng ja elamuehituse hoogustumine.

Kevadel toimunud Mustamäe, Lasnamäe ja Õismäe korterite ligi 10% hinnalangus oli turgu tervistav. See andis selge signaali, et kinnisvara hinnamuutus ei pruugi olla ainult kasvu suunas. Ajakirjanduses aktiivselt kajastatud kinnisvara ülehinnatuse teema sundis nii mõnegi potentsiaalse korteriostja mõtlema paneelelamu korteri eest viiekohalise ruutmeetrihinna maksmise ratsionaalsuse üle.

Hoiatavaks näpuviibutuseks kujunes vanemate remontivajavate elamute korterite ostmise omafinantseeringu määra suurendamine, mis hinnalangusele kaasa aitas. Aasta lõpus hinnalangusest enam ei räägita. Järjest madalamad laenuintressid aitasid korterite endisele tasemele tõsta. Hinnalangus elati kiiresti ja üsna valutult üle.

“Mägedele” analoogselt kuumenes ka kaubanduspindade turg. Uute kaubanduskeskuste lisandumine Eesti sissetulekute taseme juures tõstab küsimuse, kas kõigile kaubanduskeskustele ikka kliente jätkub. Kinnisvaraarendajad klientide olemasolusse usuvad ning turule on juurde tulemas mitmeid uusi kaubakeskusi (nt. Mustakivi, Sõpruse pst. Citymarket, Linstow).

Musti murepäevi peavad arengus seisma jäänud väiksemad kaubanduskeskused, kus ei pakuta kliendile vastuvõetavat kaupade nomenklatuuri ning ei ole suudetud orienteeruda konkreetsele klientide sihtgrupile. Tegemist on peamiselt eelmise aastakümne esimesel poolel loodud boksikaubandusega, mille päevad tänaseks on murtud.

Kolmanda olulise 2002. a. tähtsündmusena tuleb märkida elamuehituse aktiivsuse märkimisväärset kasvu. Aasta-aastalt vähenenud kasutusse lubatud eluruumide arv paistab 2002. aastal pöördepunktini jõudnud olevat. Aktiivset elamuehitust võib ka visuaalselt igapäevases tänavapildis märgata.

2003. aastal jääb elamispindade turul endiselt olulist rolli mängima laenude intressimäär ja pankade kinnisvaralaenude väljastamise aktiivsus. Äriotstarbelise kinnisvara turu rõhk liigub lao- ja tootmispindade poole, kus areng seni teistest sektoritest on aeglasem olnud. Jätkub kaubanduspindade turu areng, kus sõelutakse välja tugevamad ja nõrgemad tegijad. Kinnisvarahinnad jätkavad üldiselt kasvusuunas, kuid eelmistele aastatele omased mitmekümneprotsendilised hinnahüpped on möödanik.

Mõned 2002. a. uksed avanud kaubanduskeskused:

– Pärnu Citymarket 1500m²
Citymarket 4000m²
12900m²
Citymarket 12000m²
– Kristiine Keskuse laiendus 12000m²
– K-Rauta, Paldiski mnt. 8000m²
– Prisma, Kadaka turu laiendus Tammsaare teel 11000m²
– Merimetsa 5000m²
– Torupilli 5000m²
– Rimi Põhja puiesteel 7000m²
– Rimi Kaubahall 1150m²
– Järve Keskuse laiendus 17000m²

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC