Nõuanded koduostjale: kas eluasemelaenu saab tagastada ennetähtaegselt?

Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste koduKäsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.

Laenuvõtjal võib aga elus hästi minna: ta võib võita loteriiga, või sureb äkki hoopis rikas sugulane, kes jätab laenuvõtjale suure päranduse. See on koht, kus laenuvõtjal on võimalus mõelda kodulaenu ennetähtaegsele tagastamisele. Praktikas on sagedasem eluasemelaenu ennetähtaegse tagastamise põhjus elukoha vahetamine.

Uue kodu ostmisel ja vana müümisel lõpetatakse vana laenuleping ja vajadusel sõlmitakse uue kodu ostmiseks uus laenuleping.

Esimene mõttekoht on, kas ootamatu rahalaeva abil ikka kustutada olemasolev madalaprotsendiline, pikaajaline intressisoodustusega eluasemelaen? Või on laenuvõtjal mõistlik ootamatult sülle sadanud rahasumma investeerida kõrgema tootlusega, kui on eluasemelaenu intressimäär?

Kui laenuvõtjas on ettevõtjat ja ettevõtlikkust ning tal on investeerimisvõimalus olemas, ei ole mõtet kodulaenu ennetähtaegselt tagastada. Selle asemel tasub hoida soodsa intressimääraga pikaajalist laenu ja tegeleda süllesadanud kapitali investeerimisega.

Kui aga rahaga midagi arukat lisaks tarbimisele peale hakata ei ole, on mõistlik eluasemelaen tagasi maksta, et loobuda laenuga kaasaskäivast igakuisest intressikulust.

Enamasti on eluasemelaenulepingutes kokkulepe, et laenuleping on võimalik lõpetada kolmekuulise etteteatamisega. Seda aga seda fikseerimata intressimääraga laenulepingute puhul. Selline laenulepingu lõpetamine ei too laenuvõtja jaoks kaasa lisakulusid.

Kui laenuvõtja on sõlminud laenulepingu fikseeritud intressimääraga, on laenuandjal õigus nõuda laenuvõtjalt mõistlikku hüvitist kahju eest, mis on tingitud laenu ennetähtaegsest tagasimaksmisest. Seda seetõttu, et fikseeritud intressimääraga laenulepingu puhul on laenuandjal õiguspärane ootus teatud suuruses intressitulu teenimiseks. Intressi suurus on lepingu sõlmimise ajal välja arvutatav.


Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkLoe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.


Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC