Rahvas plaanib jälle ehitama hakata

Statistikaameti andmeil anti eelmise aasta neljandas kvartalis eluruumide jaoks ehituslube välja pisut enam kui kvartal varem.

Kui 2008. aasta kolmandas kvartalis said vastava ehitusloa taotlejad vajaliku heakskiidu 1035 korral, siis aasta lõpus oli loa saanud projekte üle saja võrra enam – 1159. Pisut langes siiski ehitusloa saanud eluruumide ruutmeetrite arv. Aastaga anti eluruumide ehituseks lube välja kokku 5465.

Möödunud aasta lõpu tulemused sarnanevad selles osas aastatega 2003-2004. Ehituslubade väljaandmise tippaja, 2006. aastaga võrreldes aga on lube väljastatud kolm korda vähem.

Kuigi viimasel ajal on rohkelt olnud juttu sellest, et ka büroopindasid on ehitatud liiga palju, anti mitteeluruumide ehituseks möödunud aastal lube välja siiski rohkem kui kinnisvarabuumi kõrghetkel. Nii on ehituslube välja antud 3076 korral ehk kuuendiku võrra enam kui aasta tagasi. Samas on planeeritavate ehitiste mahud õige pisut langenud.

Kinnisvaraspetsialist kardab, et neis arengutes veel ehitus- ja kinnisvaraturu pööret näha ei saa.

“Seda ei saa paraku praegu uskuda, kuigi see oleks väga tore. Pigem on võib-olla asi selles, et praegu ajavad paljud kodanikud, kes kunagi ehitada plaanivad, oma dokumente korda,” märkis Toompark.

Nii on tema hinnangul praegu planeeringuid ja projekteerimistöid korrastamas kinnisvaraarendajad, et siis, kui õige hetk jälle saabub, kohe projektidega startida. Samuti võib olla, et mingil määral on ka eraisikud hakanud ehitusele mõtlema, sest ehituse hinnad on langenud kümneid protsente. Plaane on Toomparki sõnul siiski praegu raske realiseerida, sest ehituse finantseerimiseks on keeruline laenu saada.

Toompark usub, et ehitus- ja kinnisvaraturu uueks tõusuks läheb veel aega. “Kui hakkab üles minema, siis vähemalt aastase viitajaga selle järel hakkab ka see turg aktiveeruma,” lausus ta. “Enne vedas ehitus meie majandusarengut ja nüüd lohiseb sel järel. Enne peab majandus jalad alla saama ja siis tuleb ehitus järele.”

Ka Arco Vara arendusdivisjoni juht Veiko Taevere ei leia, et statistika ehitustegevuse aktiivsust näitaks. “Ehitama rohkem ei ole hakatud. Ehitusload aeguvad kahe aastaga ja neid võidakse uuendada ilma, et ehitustegevusega alustatakse,” sõnas ta.

Arco Vara sai 2008. aasta jooksul ühe ehitusloa, millega ettevõte võib asuda Tallinna sadama lähedusse aadressile Laeva 2 rajama uut Navigatoriks kutsutavat ärihoonet.

Artikli autor on Agnes Ojala. Artikkel ilmus 28/01/2009 väljaandes Eesti Päevaleht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC