Statistika: 2010. aasta oli korterituru taastumise aasta

Möödunud 2010. a. korteriomanditehingute turul toimunut kokku võttes võib kasutada märksõna turu taastumine. 2010. a. jooksul tehti maa-ameti andmetel Eestis tehinguid 12 952 korteriomandiga koguväärtusega 467 miljonit eurot (7 301 miljonit krooni).

Tehingute arv on nüüdseks väikeste tagasilöökidega juba seitse kvartalit tõusujoones liikunud. Tehingute arvu kohta saame väita sama – nende minimaalne arv oli 2009. a. I kvartalis, mil kolme kuuga tehti tehinguid 2068.

Korteriomanditehingute keskmine hind jõudis 2010. a. IV kvartaliks 653 euroni ruutmeetri eest (10 219 krooni/m2). Aastaga tõusis Eesti korteriomanditehingu keskmine ruutmeetrihind aastaga 4% võrra. Samas on palju regionaalseid erinevusi – Tallinnas oli aastaseks hinnatõusuks näiteks 13%, paljudes maakondades on aga hinnad punases.

Eelolevalt 2011. aastalt ootan tehingute arvu tagasihoidlikku suurenemist. Seda eelkõige laenuturult tulevate signaalide tõttu, mis annavad märku, et lõpuks siiski on laenukraanid avanemas.

Hindade osas võib samuti prognoosida suurusjärku 15% jäävat hinnatõusu. Hinnatõus on põhjustatud eelkõige mõistlikul tasemel olevate intressimäärast ja laenukäivete kasvust. Samuti eeldaks, et valdavas enamuses maakondades saab 2011. aastal elamispindade hinnalangus lõpu.

Eelnev põhineb nö siseriiklikel teguritel. Alati peame arvestama, et väliste faktoritega, mis eelkõige läbi finantseerimistingimuste võivad kohalikku kinnisvaraturgu ka negatiivses suunas mõjutada.

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja arv (parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja arv (parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja keskmine hind (€/m2, parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja keskmine hind (€/m2, parem telg)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC