Statistika: 2023 II kvartalis läks ehitusse 493 elamut koku 899 eluruumiga

Tõnu Toompark

2023 II kvartalis alustati  Eestis statistikaameti andmetel 493 elamu ehitamisega, kus asub kokku 899 eluruumi ning on kogupindala 106 616 m². Aastataguse ajaga võrreldes suurenes ehitusse läinud elamute arv 20%, kuid eluruumide arv vähenes 25%. EHitusse läinud eluruumide pindala suurenes aastaga 2,3%.

Ehitusse läinud eluruumide erinevate näitajate erinev liikumise suund on tingitud muutustest ehitusse läinud eluruumide tüüpides. 2023 II kvartalis on ligi veerandi võrra on suurenenud ehitusse läinud üksik-, kaksik- ja ridaelamute arv, kuid kolmandiku võrra on aastaga vähenenud korterelamute arv. Ehitusse läinud eluruumide arv korterelamutes on aastaga vähenenud 681 eluruumilt 301 peale ehk 56%.

Ehitusse läinud eluruumide arv on selges kahanemise trendis. Selle tagamaa on kokkukuivanud uute eluruumide müük. Müügitempo vähenemise taga on kerkinud intressimäär ja majanduse ebakindel seis. Samuti takistab müüki suhteliselt kõrge uute eluruumide hind, mis on siiski tipust pisut allapoole tulnud.

Üsna tõenäoliselt ei terenda ees majanduse kõige helgemad ajad – intressimäära ja ebakindluse probleemid ei ole kiiresti lahenemas. Nii on alust ennustada, et eluruumide ehitamise mahud saavad eelolevatel aastatel olema hiljuti möödunutest märksa madalamal.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika