Statistika: ehitusloa saanud eluruumide arv on languses

Tõnu Toompark

Statistikaameti andmetel väljastati 2023 II kvartalis Eestis ehitusluba 548 elamule kokku 855 eluruumiga. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vähenes ehitusloa saanud elamute arv 11 ja eluruumide arv 49%. Ehitusloa saanud eluruumide arv vähenes elamute arvust oluliselt rohkem, sest tänavu II kvartalis said ehitusloa väiksema eluruumide arvuga elamud.

Ehituslubade väljastamise tagamaa on majanduslikult keerukas aeg, mis väljendub ka elamispindade uusarenduste müükides. Uute elamispindade müük on võrreldes 2021. buumi-aastaga kokku tõmbunud lausa kordades. Seega on arendajatel uute ehituslubade taotlemisega vähem tuli takus.

Uute korterite müügimahud on jätkuvalt maas ja kõrge ning veel kerkiva intressimäära tõttu ei ole turu olulist elavnemist oodata. Nii võib ennustada, et eluruumide ehituslubade väljastamise vajadusse ja arvu olulist tõusu niipea tulemas ei ole, kuid praeguselt juba üsna madalalt tasemelt liiga palju allapoole minemiseks samuti ruumi ei ole.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika