Statistika: ehitusloa saanud elamute arv väheneb, eluruumide arv suureneb

Tõnu Toompark

2021 II kvartalis sai Tallinnas statistikaameti andmetel ehitusloa 45 elamut kokku 564 eluruumiga, mille pindala on 38 029 m². Ehitusloa saanud elamute arv püsib õrnas langusetrendis, eluruumide arv õrnas tõusutrendis. Elamute arvu ja eluruumide arvu vastassuunalise trendi taga on asjaolu, et ehitusloa on saanud rohkem korterelamuid suurema korterite arvuga.

2021 II kvartalis ehitusloa saanud korterelamus keskmiselt  58 korterit pindalaga keskmiselt 59 m².

Elamispindade müük ehk turule pakkumisse ehk eelmüüki tulemine toimub sageli enne ehitusloa saamist. Ehitusloa saamine on sageli arendajate jaoks hetk, mille järel ollakse valmis siduvaid notariaalseid müügilepinguid sõlmima. Erinevatel arendajatel on siiski müügiga alustamise osas üsna erinevaid müügistrateegiaid.

Üldistatuna võib ehituslubade statistikast siiski järeldada, et potentsiaali uute elamispindade arendamiseks tuleb vaikselt juurde. See annab lootust, et elamispindade pakkumise mõningane defitsiit saab leevendust. Kartustel, et elamispinnad peaksid turult otsa saama, ei ole mingit alust. Küll on omaette küsimus, mis hinnaga on uued turule tulevad elamispinnad.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine