Statistika: eluasemelaenude käive kasvas aastaga 16%

Tõnu ToomparkEesti panga andmetel oli 2017. a lõpu seisuga väljastatud eluasemelaenude tagasimaksmisel olev jääk 7,1 miljardit eurot. Aastaga on laenujääk kasvanud 6,7%.

Uusi eluasemelaene väljastati 2017 IV kvartalis 323 miljoni euro eest. See on eelmisest aastast 9,9% võrra rohkem. Kogu 2017. aasta jooksul väljastatud uute eluasemelaenude maht oli 1206 miljonit eurot. Aastaga suurenes eluasemelaenude väljastamine 16,1%.

Eluasemelaenu turgu võib pidada aktiivseks, sest laenude käive ja jääks kasvavad kiiresti. Küll võib laenuturgu arenguid pidada mõistlikuks ja ülekuumenemisest ei saa rääkida, sest laenumahud püsivad näiteks kinnisvaratehingute käibe või palkade kogusumma suhtes tasakaalus.

Seega ei toimu ülefinantseerimist, mis leidis aset 2006.-2007. aastal ja millele järgnes hinnabuum. Viimastel aastatel on kinnisvara väärtus küll kerkinud, kuid seda sissetulekute kasvu ja kinnisvaraarenduse sisendhindade kasvu, mitte liigse finantseerimise tõttu.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal