Statistika: eluasemelaenude käive kasvas aastaga 23 protsenti

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜEesti Panga andmetel oli eluasemelaenude käive ehk uute eluasemelaenude väljastamine 2015 II kvartalis 245 miljonit eurot. See on aastatagusest 23% rohkem.

Eluasemelaenude juurdekasvumäär on kõrge, kuid see ei tohiks olla liialt hirmutav. Laenukasvu taga on aktiivne kinnisvaraturg, kus tehakse palju tehinguid uute korteritega. Uute korterite maksumus on kõrge ja see sunnib koduostjaid võtma enam laenu.

Eluasemelaenude jääk on kasvanud 2015 II kvartali lõpu seisuga 6,18 miljardi euroni. Aastane laenujäägi juurdekasv on 3,8%.

Laenujäägi kasv on oluliselt kiirem kui sisemajanduse kogutoodangu kasv. Nii võiks laenujäägi kasvu pidada pigem kiireks.

Samas on eluasemelaenude jäägi suurenemine oluliselt aeglasem, kui palkade kogusumma kasv. Nii ei peaks tänaste tempode juures laenujäägi liiga kiire kasvu pärast siiski suurt muret tundma.

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi aastane juurdekasv

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi aastane juurdekasv

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC