Statistika: eluasemelaenude väljastamine lõi 15 aasta rekordi

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel väljastati Eestis 2021 IV kvartali jooksul eluasemelaenusid 604 miljoni euro väärtuses. Tegemist on viimase 14 aasta rekordilise kvartaalse laenukäibega. Aastatagusega võrreldes oli 2021 IV kvartali eluasemelaenude käive 40% suurem.

Suure laenukäibe taga on kõrge elamispindade tehingute arv. Ka korteritehingute arv lõik 2021 IV kvartalis pika perioodi rekordi. Suur tehingute arv ja kõrgele kasvanud hinnad nõuavad tehingute finantseerimiseks oluliselt suuremat eluasemelaenude käivet. Oma roll suure laenukäibe juures on asjaõiguslepingutesse jõudvate uute korterite suurem proportsioon – uued ehk kallimad korterid vajavad samuti suuremaid laenusummasid.

Kasvanud laenukäive suurendab laenude jääki. Eesti pankade väljastatud eluasemelaenude jääk oli 31.12.2021 seisuga 9,49 miljardit eurot. Laenujäägi kasv on kiirenenud. Eluasemelaenude jäägi aastane kasvumäär 9,2% on viimase 13 aasta kõrgeim näitaja.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.02.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika