Statistika: Eluasemelaenude käive lõi viimase 12 aasta rekordi

Tõnu Toompark2020 IV kvartalis väljastasid Eestis tegutsevad Panga andmetel uusi eluasemelaene 433 miljoni euro väärtuses. Eluasemelaenude tagasimaksmisel olev jääk kasvas 8656 miljoni euroni.

Kvartaalne on viimase 12 aasta rekord. Viimati anti sellisel määral uusi eluasemelaene välja 2008. a. Toona oli kokku kukkumise protsessis. Kõrget laenukäivet tekitasid varasemate kokkulepete asjaõiguslepingutesse ja selle läbi laenuturu statistikasse jõudmine.

Tänane laenude käive ehk uute laenude väljastamine on elamispindade tehingute käibega jätkuvalt mõistlikus proportsioonis. Laenukäive moodustab juba kümmekond aastat elamispindade tehingutest 50-55%. See võiks olla üks indikaator, et võrreldes tehingute käibega liiga palju raha turule ei tule.

Eluasemelaenude jääk kasvab üsna tempokalt. 31.12.2020 eluasemelaenude jääk on 6,6% aastatagusest kõrgemal. Laenujäägi kasv on pisut aeglasem kui viimastel aastatel. Siin peab hinnangute andmetel arvestama, et 2020. a oli majanduslanguse aasta, aastad enne seda majanduskasvu aastad.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee ().

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC