Statistika: suurte arenduste ehituslubade maht kasvab kiiresti

Tõnu Toompark2017. aastal sai statistikaameti andmete ehitusloa 7947 eluruumi kogupindalaga 700 704 m². Aastaga kasvas ehitusloa saanud eluruumide arv 32% ja nende pindala 24%.

Hoone tüübiti suurenes kõige enam ehitusloa saanud eluruumide arv 9- ja enamakorruselistes elamutes. 2017. a sai sellistes hoonetes ehitusloa 1204 eluruumi aastataguse 484 eluruumi vastu. Samaväärselt märgatavalt suurenes eluruumide ehituslubade arv 6-8-korruselistes elamutes. Kui 2016. a sai sellistes elamutes ehitusloa 695 eluruumi, siis 2017. a oli vastav näitaja 1161. See teeb aastaseks juurdekasvuks 67%.

Ehitusloa saanud eluruumide arvu olulise suurenemine suurtes hoonetes viitab paljuski sellele, et taolisi ehituslubasid võtavad suured, tugevad, professionaalsed arendajad. Need on arendajad, kelle jaoks ehitusloa väljastamine on vaid üks väike vahepeatus kogu pikemas arendusprotsessis. See omakorda tähendab, et sellistes suurtel projektidel on väga tõsine potentsiaal reaalselt turule tulla. Seda näiteks erinevalt väiksemates arendusprojektidest, kus on suurem hulk ehituslubasid, mis reaalselt ehitusse ei jõua.

Suurte korteriarenduste müüki tulemine on tegur, mis kasvatab pakkumist. See omakorda avaldab survet hindadele, mis niigi vaevlevad suure pakkumise käes.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine