Statistika: tähtajaks tasumata eluasemelaene jääb vähemaks

Tõnu Toompark2019 II kvartalis oli Eesti panga andmetel eluasemelaenude jääk 7,8 miljardit eurot. Tähtajaks tasumata eluasemelaenude jääk oli samal ajal 186 miljonit eurot. See teeb 2,4% eluasemelaenude kogujäägist.

On tähelepanuväärne, et viivituses olevate eluasemelaenude jääk on nii eurodes kui laenude kogujäägi vastu mõõdetuna viimase 10 aasta kõige madalamal tasemel. Eurodes mõõdetud tähtajaks tasumata laenude jääk on vähenenud isegi vaatamata sellele, et laenude kogujääk on hoogsalt 6-…7-protsendilise aastase kasvumääraga suurenenud.

Madalat tähtajaks tasutamata laenude jääki võib vaadata teisest küljest kui head laenuvõtjate maksedistsipliini. Head maksekäitumist võib selgitada Eesti üldise kõrge tööhõive ja kasvava keskmise palgaga. Ehk kui on tööd ja palka, saavad ka laenud tähtajaks makstud.

Viivituses olevast laenujäägist 186 miljonit eurot moodustavad enamuse ehk 143 miljonit laenud, kus makseviivitus jääb alla 30 päeva. Nii jääb pikemate viivituse jaoks, kus võib aimata laenuvõtja suuremaid ja süsteemsemaid probleeme, ainult 44 miljonit eurot, mis on 0,6% eluasemelaenude kogujäägist.

Nii võib öelda, et tööjõuturu toel on Eesti inimeste maksekäitumine väga hea ja see on alus, miks pangad võivad uusi laene julgelt välja anda.

 

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 2 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!