Statistika: eraisikute suhteline laenukoormus on jätkab kasvu

Tõnu ToomparkEesti 2020. a keskmine palk oli statistikaameti andmetel 1441 eurot. Aastatagusega võrreldes kasvas keskmine palk 3,1%. Jättes kõrvale 2020 II kvartali 1-protsendilise aastase palgakasvu on tegemist viimaste aastate kõige väiksema palgakasvu määraga. Palgakasvu aeglustumise taga on suurenenud tööpuudus. Töötuse arv lööb viimaste aastate rekordeid. Teadagi – kõige selle taga on koroona ja sellest tulenev turbulets tööjõuturul  ning kogu majanduses.

Elamispindade turu vaatest on oluline, kas nõudlus püsib tugevana. Üks võimalus siin hinnangute andmiseks on võrrelda eraisikute laenukoormust palkade kogusummaga. See annab indikatsiooni, kas olemasolev laenukoormus võib saada uute koduostude piirajaks.

Tuginedes Eesti panga ja statistikaameti andmetele võib öelda, et leluasemelaenude koormus sissetulekute osas on viimastel aastatel õhkõrnalt vähenenud. See tähendab, et viimaste aastate jooksul on tänu kõrgele tööhõivele ja kiirelt kasvavale palgale palkade kogusumma kasvanud kiiremini kui eluasemelaenude jääk.

2020 I kvartalis saabus koroona ja eriolukord. See pani varasemad trendid muutuma. Kiire töötute arvu suurenemine vähendas palkade kogusummat. Eluasemelaenude jääk jätkas sellele vaatamata kasvu. Juba aasta esimeses kvartalis alguse saanud muutus laenukoormuse trendis on jätkunud 2020. a järgmiste kvartalite jooksul.

2020. a sügis-talvel võis öelda, et koroona mõju elamispindade turu tehingutele oli kadunud. Tehingute arvud lõid viimaste aastate rekordeid. Tõsi – hinnad püsisid enam-vähem samal tasemel.

Loogiline oleks eeldada, et töötute arvu kasv ja suhtelise laenukoormuse suurenemine hakkavad vaikseilt, kuid kindlalt seadma piiranguid järgmiste ostuotsuste kavandamisele.

 

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 35 = 44

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!