Statistika: Viivituses olevate eluasemelaenude jääk väheneb vääramatult

Tõnu Toompark

Panga andmetel oli 2021 III kvartali lõpu seisuga viivituses olevate eluasemelaenude maht 85 miljonit eurot. Viivituses olevate eluasemelaenude muutuse trend on pikki aastaid olnud vähenemise suunas. Isegi ja 2020. a lakke hüpanud töötute arv ei tekitanud eluasemelaenude tagastamises probleeme.

Tähelepanuväärne on, et viivituses olevate eluasemelaenude rahaline jääk väheneb isegi vaatamata asjaolule, et eluasemelaenude kogujääk kasvab. See tähendab, et laenuvõtjad maksavad võetud laene kenasti graafikujärgselt tagasi.

Kui laenude maksetega viivitusi isegi ette tuleb, on enamasti tegemist lühiajaliste ehk kuni 30-päevaste viivitustega. Viivituses olevast 85 miljoni eurosest laenujäägist on lühiajalised kuni 30-päevases viivituses 67 miljonit eurot ehk 79%. Üle 30-päevases viivituses olevate laenude jääk on 17 miljonit eurot ehk viivituses olevatest eluasemelaenudest 21%.

Viivituses olevate eluasemelaenude jääk 85 miljonit eurot moodustab eluasemelaenude 9 145 miljoni eurosest portfelli kogujäägist 0,93%. Seda näitajat võib hinnata väga madalaks. Tegemist on eluasemelaenude ajaloo käesoleva sajandi rekordiliselt madala näitajaga.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest