Tallinna ärikinnisvara prognoos: vakantsus väheneb ja hinnad tõusevad

Eesti ühe suurema kinnisvarafirma 1Partner analüüsi kohaselt on tänavu esimeses kvartalis oodata vakantsuse vähenemist ning kerget hinnatõusu nii kõrgema kvaliteediga büroode, kaubanduspindade kui uuemate tootmis- ja laohoonete turul.

1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahteri sõnul on ärikinnisvara turg alates 2010. aasta teisest poolest elavnenud. “Pangad on valmis ootele pandud projektidele taas laenama ning sõlmima ka pikemaajalisi finantseerimislepinguid. “Samas ilma rahavoota ja konkreetse projektita tühja maatüki finantseerimine oleks pragu veel väga tavatu,” ütles Vahter.

“Tänavu esimeses kvartalis on oodata uute ja kõrgetasemeliste äripindade kerget hinnatõusu, kuid kliente leida vanematele ruumidele on raske ja see turg on pigem languses,” lisas Vahter.

1Partner Kinnisvara 2011. aasta esimese kvartali prognoosi kohaselt uutes büroohoonetes üürid lähiajal pigem tõusevad ning paralleelselt väheneb vakantsus. Samas on vanemate büroohoonete hinnatase surve all ning ning omaniku paindlikkus on endiselt nõutav.

Analüüsi kohaselt kaubanduspindade turule uut mahtu lisandunud ei ole ja juhtivate kaubanduskeskuste vakantsused püsivad endiselt miinimumi lähedal. Martin Vahteri sõnul oli jaekaubanduse kasv 2010. aasta viimases kvartalis esmakordselt peale 2008 aasta esimest kvartalit positiivne, mis loob tugevad eeldused ka vakantsuste vähenemiseks ja üüritasemete tõusuks. “Siiski tuleb erinevatel keskustel vahet teha – kindla kontseptsioonita ja vananenud ruumilahendusega kaubamajade olukord on endiselt keeruline,” lisas Vahter.

Kinnisvarafirma analüüsi kohaselt on teatud elavnemine ka äri- ja tootmispindade sektoris. Eeskätt tuntakse huvi kaasaegsete ja keskmisest suuremate (alates 1500-st ruutmeetrist) üüripindade vastu. Kasvanud on ka ostuhuvi. Müügipakkumisi uute lao- ja tootmishoonete näol sisuliselt ei ole, samas üüripakkumiste osas ületab müüjate surve endiselt nõudlust. Vanemate lao- ja tootmispindade ning endiste põllumajandushoonete likviidsus on jätkuvalt madal.

Lao- ja tootmishoonete turg on lähiperspektiivis kasvufaasis. Oodata on uute hoonete lisandumist, ka nõudlus on selleks olemas. Ettevõtted peavad uue majanduskasvu ootuses laienemisplaane ja tegemist on ennekõike oma tarbeks ehitatavate hoonetega.

Ärimaade sektoris hakkas nõudlus kasvama 2010. aasta teisest poolest. Samas ei lase ostjate teadlikkus ja suur pakkumiste hulk hinnatasemel tõusta. Arendajad on nõudluse kasvule valmis koheselt reageerima külmutatud projektide käivitamisega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

78 − 76 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC