Tallinna ja Harjumaa kinnisvaraarendused lähevad haamri alla

Tallinnas ja Harjumaal on haamri all poolsada uusarendusobjekti, valdav osa neist valmis kortermajad.

Ülekaalukalt enim uusi, kuid kardinateta eluasemeid ehib Tallinnas kesklinna piirkonda. Kokku on Harjumaal kümneid haamri all olevaid kinnisvaraarendusi, kus eluasemete müük on praeguseks sootuks seisma pandud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Tallinnas ja Harjumaal on tõesti ligi 600 korterit, kus on müük peatatud,” ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman. “Erinevate menetluste tõttu – pankrotimenetlus, täitemenetlus, kas või pangasisene menetlus kus pank on arendajalt vara üle võtnud ja alles otsustab, mida sellega peale hakata, millal müüma hakata ja mis temaga teha.”

Neist kortereist ligi 500 on Pindi Kinnisvara hinnangul Tallinna linnas ja neist 200 kesklinna piirkonnas. Viimased näisid omal ajal arendajale tulusa projektina, kuid maa kõrge hinna tõttu osutusid seal marginaalid õhukeseks ja mulli lõhkemine tõi arendajale kiiresti vee ahju.

Reaalselt müügis on Tallinnas umbes 1200 korterit, koos Harjumaaga 1700.

“Sel aastal on tulnud Tallinnas umbes 500 korterit müügile ja ma imestaks, kui jäänud kuude jooksul teist 500 juurde ei tule,” rääkis kinnisvaraekspert Tõnu Toompark. “Selgelt on turu aktiivsem koht Tallinn, inimesi linna piiri taha väga enam ei tõmba.”

Praegu müügist korjatud arenduste ja korterite peremehed – valdavalt pangad – kardinateta majadesse ostjate ekskursioone tegema ei kiirusta. Ühelt poolt oodatakse hindade tõusmist, suure massi turuletoomine lööks teisalt aga praegusegi hinna kõvasti alla.

Nii uute kui pruugitud korterite kaalutud keskmine ruutmeetrihind Tallinnas on praegu pisut alla 14 000 krooni. Kõige kiiremini tõusevad hinnad Kalamajas ja Pirital.

Artikli autor on Lauri Linnamäe. Artikkel ilmus 17/09/2010 portaalis ERR.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 IV kvartal