UMPA: Ära viivita innovatsiooniga

umpa ettevõtete assotsiatsioon korraldas hiljuti esimese konverentsi PropTech Riga 2018, mis tõi kokku suure hulga kinnisvara ja tehnoloogia ettevõtteid. Mul oli suur au seda kaks päeva väldanud sündmust modereerida. Allpool mõned mõtted, mis panid meid oma ettevõttes olulisi suunamuutusi tegema.

Terminit FinTech on finantsvaldkonna tehnoloogiate kohta kasutatud juba üle kümnendi. Paljudele on tuttavad Transferwise, Monese, Funderbeam, EstateGuru, Crowdestate, Fortumo jt. Kinnisvaras hakati PropTech’ist rääkima vaevalt viis aastat tagasi. See ei tähenda, et tehnoloogilisi uuendusi varem ei toimunud, kuid koordineeritud arendustegevust tegelikult ei toetatud. Tänaseks on PropTech sama levinud sõnaühend, kui FinTech ja uusi idusid tärkab piltlikult öeldes iga päev. on oluliselt pikema äritsükliga, kui raha või vallasvaraga seotud ärid. Seetõttu on selles valdkonnas edu saavutamiseks vaja lihtsalt suuremat investeeringut ja pikemat kannatust. Lisaks on kinnisvara väga kohalik äri ja seda pole lihtne globaliseerida. Aga just siin saab tehnoloogia aidata. Kõrvalt vaadates võib tunduda teisiti aga maailmas on viimase viie aastaga loodud üle 6’000 PropTech äri ligi 100 riigis.

Inimesed otsivad mugavust läbi tehnoloogia. Üha enam oodatakse läbipaistvust ja lihtsust. valdkond on kõike muud, kui lihtne. Notariaalsed tehingud, registrid, pangad, hinnangud, jne Riigiti on tingimused erinevad aga üldine probleemistik on sarnane. Seega on siin tehnoloogilistel lahendustel kõige suurem toime ja väärtus.
Lihtsamaid näiteid uuendustest võib tuua Suurbritanniast. Üks suuremaid ja kiirema kasvuga vahendajaid seal on tänaseks Purple Bricks. Platform, mis tagab kodu vahetuseks vajalikud teenused fikseeritud hinnaga. Selge, lihtne ja lisaks otse sinu telefonis. Viimase kolme aastaga on Purple Bricks kasvanud 100-350% aastas. Samal ajal, kui UK suurim traditsiooniline agentuur Countrywide on kahanenud 71%. Lihtsad ja läbipaistvad teenused müüvad. Eeltoodu oli ainult üks võimalik rakendus.
Suur samm edasi on tehtud halduse teemades, kus tavalisest exceli ja jooksva tehniku formaadist on saanud nutiseadmega operaator. Uuendusi on oodata nii vahenduse, hindamise, tehingunõustamise kui arenduse alal. Põnevad ajad! Õnneks tulevad mitmed algatused ka Eestsist.

Kogu selle tehnoloogilise pealetungi juures peab aga arvestama ühe nüansiga. Traditsiooniliselt on linnakeskkondade areng ja inimeste hõivatus olnud seotud logistiliste lahendustega. Seoses tehnoloogiaga on kujunemas suuremaks takistuseks telekommunikatsioon ja infotehnoloogilised võrgud. Sel ajal, kui mõtleb, kuidas kesklinnast autod välja suunata, tuleks hoopis panna rõhk telekomile ja optilisele infrale. Uue aja ettevõtted paiknevad vabatahtlikult sinna, kus on kõige parem ligipääs infole. Side kiirus ja töökindlus on selleks kõige parem motivaator. Sama moodi liigub klient infokeskkonda ja eeldab järjest kiiremat, mugavamat ja lihtsamat lahendust.

Kaasata inimene väljastpoolt sektorit on sageli oluliselt efektiivsem, kui püüda leida uuendus seest poolt. Tuleviku kliendid ei tunne nostalgiat paberilehele trükitud klantsmaterjali ees. Nad tahavad näha vastust nende küsimusele samal hetkel oma nutiseadmes. Nad tahavad, et kõik töötab ja nad eelistavad juba täna sotsmeediat personaalsele kohtumisele. See paneb tugeva löögi alla teenused, mis toimuvad kohtumiste ja käepigistustega.
Maaklerteenused muutuvad. Hindamisteenused automatiseeruvad. Haldusteenused muutuvad tehniliseks. Arendus ja ehitusprotsesse hakkavad teostama masinad.See kõik on eilne päev, sest kui me millestki teame, siis on ta juba juhtunud.

Tõeline tuleb väljaspoolt sektorit. Päeva lõpuks pole oluline, kes ja kuidas, kellelt töö või kliendi ära võtab. Teenuseid pakutakse ka tulevikus. Lihtsalt tuleb kohaneda muutunud oludega ja areneda, pidevalt areneda.

Ära eita, ära halvusta, ära keelusta või viivita innovatsiooni!
Mõista, võimalda, julgusta ja toeta innovatsiooni!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

57 − 48 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest