Uskuge-uskuge analüütikuid

28/02/2009 Äripäev Online’is kirjutab DnB NORD Bankas vanemanalüütik Jekaterina Rojaka Eesti majandusest.

Eluasemelaenude keskmised intressimäärad olid eelmise aasta detsembris rekordiliselt kõrged, jõudes 8,24%-ni – see on 2 protsendipunkti rohkem kui aasta varem. Suureneva laenukoorma taustal langes laenamise osakaal tarbijate optimismi puudumise ja ebakindluse tõttu tulevikuväljavaadete suhtes. /…/ …enamik pangalaenudest on võetud eurodes. Sellises ebastabiilses makromajanduslikus keskkonnas, kui surve devalveerida omavääringut järjest suureneb, tundis pangasektor end kaitsetult.

Paraku peab tunnistama, et analüütik on ämbrisse astunud. Detsembrikuine eluasemelaenude intressimäär oli Eesti Panga andmetel tõepoolest 8,2%, kuid seda Eesti kroonis väljastatud laenudel. Eesti kroonides väljastatakse eluasemelaene üsna napilt – suurusjärgus 10% kogu laenude mahust. Viimast paistab vanemanalüütik teadvat.

90% eluasemelaenudest väljastatakse eurodes ning nende intressimääraks oli detsembris 5,4%. Ehk kui 8,2% baasilt võtta, siis kolmandiku võrra vähem. Aastataguse ajaga on enamuse uute eluasemelaenude intressimäär seega mitte 1,8% jagu kõrgem, vaid hoopis 0,4% madalam.

Kui suuremat pilti vaadates on eluasemelaene puudutav lõik reaalsest elust täiesti mööda kirjutatud.

Eeltoodud intressimäärade puhul (mida on täiesti valesti interpreteeritud) on tegemist uute eluasemelaenude intressimääradega. Detsembris 2008. a. väljastati uusi eluasemelaene minimaalselt – kõigest 633,5 miljoni krooni väärtuses. See on alla 1% kogu Eesti pankade eluasemelaenude portfellist.

Elanike laenukoormust mõjutab aga uute laenude intressimäär minimaalselt. Elanike laenukoormust mõjutab väljastatud eluasemelaenude ehk eluasemelaenude jäägi  (31/01/2009 seisuga 97,044 miljardit krooni) intressimäär. Viimane on oluliselt langenud ja seda tänu alanevale euriborile, mis 31/12/2008 oli 2,971% ning 27/02/2009 seisuga juba 1,933% tasemel.

Seega on suundumus elanike laenukoormuse osas hoopis vastupidine artiklis kirjeldatule.

Seega peab tunnistama, et majanduse ja kinnisvaraturu analüüsimise algandmed on vähemalt selles ühes valdkonnas võetud täiesti valed. Kas siit on loota õigeid tulemusi…

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine