Arco Vara: Mida sisaldab maakleritasu?

Arco VaraKui ma võtan töö ette, siis tahaksin teha seda võimalikult hästi – kõik kliendid ootavad maaklerilt kvaliteetset teenust. Iga tegevus võtab aega, aeg on aga raha. Maaklerite kutsestandard loetleb arvukalt tegevusi, mida maakler peab maakleritasu eest tegema, ent kõrvaltvaataja neid kõiki ei näe. Mida tegin mina oma viimatise objekti müümisel?

Turuinformatsiooni kogumine ja analüüsimine

Ma jälgisin pidevalt korteripakkumisi, müügiinfot ja tehinguid sotsiaalmeedias, maa-ameti tehinguinfo kanalites, kinnisvaraportaalides ning tuttavate ja kolleegidega suheldes, et määrata teistega võrreldes objekti õiglane hind. Käisin vaatamas lähiümbruses pakutavat kinnisvara. Helistasin teistele müüjatele ja uurisin, kui palju on olnud vaatajaid ja ostuhuvilisi ning mis on võimalikud põhjused, et vara veel müüdud pole. Nii saab maakler anda hinnangu ka omaniku hinnaootusele ja sellest tingitud müügiperioodi pikkusele.

Dokumentatsioon ja tehnilised üksikasjad

Selgitasin välja, nii nagu iga objekti kohta, kas dokumendid on korras ja vastavad tegelikkusele. Näiteks võivad probleemsed olla kaminad, õhksoojuspumbad, mahavõetud või juurdeehitatud vaheseinad, saunad, põrandaküttelahendused. Asjaolude väljaselgitamisele võib järgneda seadustamine (dokumentatsioon, projekt, kasutusjuhend, registrikanded), milleks on vaja suhelda nii kohaliku omavalitsuse ja majahalduriga kui ka teiste spetsialistidega. Kui maakler jätab sellele tähelepanu pööramata, võib müügiaeg oluliselt pikeneda või tehing hoopis ära jääda. 80% tehingutest tehakse pangalaenu abiga ja pangad survestavad dokumentatsiooni korrastamist. Ka ostjale on dokumentide korrasolek tähiseks, et seda korterit või maja osta on turvaline.

Objekti turundamine

Seadsin korteri pildistamisvalmiks: tõin tekstiile ja sisustuselemente, et muuta korter hubaseks ja meeldivaks. Tegin korterist video. Disainisin piltide ja vajaliku infoga müügipakkumise, mida huvilistele jagada, ning panin nende jaoks valmis ka reklaamkingitused. Sõnastasin kuulutuse teksti, avaldasin selle kinnisvaraportaalides ja kohalikus ajalehes. Jagasin kuulutust, videot ja otsepakkumisi sotsiaalmeedias. Paigaldasin aknale plakati ja jagasin flaiereid lähikonnas sõnumi levitamiseks. Helistasin inimestele, kes enne midagi samalaadset otsinud või jätnud koos ostusooviga oma kontaktid. Kirjutasin kõigile, kes otsisid korterit sotsiaalmeediakanalites ja ajalehekuulutustes. Jagasin korterimüügiinfot kolleegidega.

Sõitsin huvilistele sobival ajal neile korterit näitama. Vastasin nende küsimustele ning uurisin täiendavat infot majahaldurilt ja linnavalitsuselt. Korraldasin kliendipäeva, kujundasin ja köitsin infomaterjalid ja brošüüri huvilistele tutvumiseks ja kaasavõtmiseks. Koostasin ja saatsin omanikule tagasisideraporti kohtumistest, turundustegevustest ja vaatamisstatistikast.

Pidasin läbirääkimisi ostusoovijate ja omaniku vahel, et leida mõlemat poolt rahuldav hind ja üleandmistingimused. Korraldasin ostjale mittevajaliku mööbli äraviimise. Nõustasin ostjat ja suhtlesin laenuhalduriga, korraldasin eksperthinnangu koostamise.

Tehinguks vajalike dokumentide ettevalmistamine

on samuti maakleriteenuse kutsestandardis ülesandena sõnastatud. Kui poolte vahel on põhimõtteline kokkulepe tehtud, hinnas ja kulude jagunemises üksmeelele jõutud, järgneb lepingu sõlmimise korraldamine ja lepingupooltega kooskõlastamine. Maaklerilt oodatakse, et ta tagaks lepingute juriidilise korrektsuse, nõustaks klienti aheltehingu korral ja oskaks selgitada näiteks hüpoteegiga kaasnevaid asjaolusid või ühisvara ostmise ja müümisega seotud küsimusi. Lahutatud abikaasade ühisvara müügi korral tuleb maakleril üles otsida ka müüja eksabikaasa ning veenda teda tehingus osalema.

Lepingu allkirjastamisele järgnev objekti valduse üleandmine on poolte omavaheline asi, kuid ka siin oodatakse maakleri abi. Valmistan ette üleandmise-vastuvõtmise akti, vaatan koos tehingupooltega üle mõõdikud, tuvastame näidud ja kooskõlastame korteriühistuga, kes ja millal mille eest tasub.

Teenuse turundamine

Maakleri juures hinnatakse kõige rohkem usaldusväärsust ja asjatundlikkust, seega tuleb pidevalt õppida ja ennast täiendada. Aega kulub nii raamatute lugemisele kui ka erialakoolitustele: seadused, psühholoogia, läbirääkimiste kunst, rahapesu tõkestamine, laenud jne.

Maakleritasu lepitakse kokku vara omanikuga lepingut sõlmides, selles peaks kajastuma omaniku ootus maakleri tööle ja tegevuste hulgale. Praktikas aga mõõdab vara omanik maakleritasu pigem sõltuvalt müügiprotsessi kiirusest ja maakleri võimest müüa vara turu keskmisest kõrgema hinnaga.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.05.2024 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine