Colliers prognoosib ulatuslikku tööstuspindade kasvu

Colliersi analüütikute koostatud prognoosi kohaselt on 2013. aastal turule tulemas 118 000 m2 uusi lao- ja tööstuspindasid, mis ületab 2008. aasta buumiaja mahu.

Büroopindade turul on nõudlus suurte kaasaegsete pindade järele endiselt suur, mistõttu peaks pindade täituvus 2013. aastal märkimisväärselt kasvama. Vanemad, 10-15 aastat tagasi ehitatud büroohooned, vajavad aga oma konkurentsivõime ja turupositsiooni säilitamiseks juba moderniseerimist. Samas aga ei toeta turg mahukate investeeringute tegemist, kuna praegune renditase ei kata märkimisväärselt tõusnud ehitushindade tõttu selliste investeeringute maksumust.

Kaubanduspindade sektor on jätkuvalt üks atraktiivseim sektor Eesti ärikinnisvara turul, nii nõudluse kui ka kavandatud laienduste ja investeeringute osas. Toiduainete jaemüüjad teatavad jätkuvalt oma plaanidest ehitada ja avada üle Eesti uusi supermarketeid ning kohalikke kauplusi. Kuna vabade pindade osakaal suuremates kaubanduskeskustes on pidevalt nullilähedane, siis otsivad jaemüüjad alternatiivseid võimalusi, mille tulemusel valitseb Tallinnas hea asukohaga kaubanduspindade puudus.

„Laohoonete turul on maht oluliselt suurenenud, võrreldes 2011. aastaga väljastati 2012. aastal kuus korda rohkem ehituslubasid. Meie hinnangul võib 2013. aastal turule tulla enam kui 118 000 m2 uusi lao- ja tööstuspindasid, mis ületab isegi 2008. aasta taseme,“ kommenteeris Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno.

Kuigi kaasaegsete pindade rendihind ületab vanemate pindade rendihinda 50-100% võrra, eelistatakse sageli siiski uusi hooneid vanadele, kuna ettevõtted soovivad oma töötajatele paremaid töötingimusi pakkuda ning uute pindade lisakulud on oluliselt madalamad kui vanades hoonetes.

„Investeerimisturul on investorid endiselt aktiivsed, aga riskide hajutamiseks otsivad nad investeerimisvõimalusi ka teistes Balti riikides. Lisaks tuleb kindlasti märkida, et kuigi turg on väga aktiivne ja laenuintressid soodsad, siis laenuraha saamine on pigem keeruline, kuna pangad analüüsivad tagatisvara ja kinnisvara rahavoogude jätkusuutlikkust väga põhjalikult,“ sõnas Tinno.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 12 = 16

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.01.2022 Üürikoolitus