Domus Kinnisvara: Praegu on soodne aeg müüa kinnisvara

Domus KinnisvaraJanar Saviir on Domus Kinnisvara Elva ja Nõo valla piirkonna kutseline maakler. Eelmisel aastal avas Janar Domus Kinnisvara kontori Elva linnas. Seoses tema tööga on paljud kohalikud uurinud Elva valla kinnisvaraturu kohta. Siinkohal võtab Janar kokku hetkeolukorra nii Elva linnas kui ka vallas.

Vaadades veidi statistikat eelmisest aastast ning siin mõningaid mõtteid käesolevaks aastaks.

Vaadades veidi statistikat eelmisest aastast ning siin mõningaid mõtteid käesolevaks aastaks.

Vaadates Maa-ameti tehinguid, siis esimese asjana hakkab silma Elva valla alevike ja külade rohkus. Eelmisel aastal sõlmiti Elva vallas kokku 427 notariaalset ostu-müügi tehingut.

Võttes väga lühidalt kokku eelmise aasta tehingute info, siis iseloomustab meie kodukanti sõna “rahulik”. Müügis olevat kinnisvara on väga vähe ning seepärast on väike ka aastane tehingute arv. Hetkeseisuga on kv.ee portaalis Elva linna all müügis vaid 9 korterit, 24 elamut ning 14 krunti. Paljud neist on müügiportaalides üleval olnud juba kauem kui aasta. Kui vaadata kogu Elva valda, siis on numbrid vastavalt 36 korterit, 82 elamut ja 47 krunti. Sellest võib välja lugeda, et inimesed eelistavad elada rohkem piirkonnas, kus on väljakujunenud infrastruktuur – koolid, trennid, poed.

Domus Kinnisvara kutselise hindaja Mihail Važnõi arvates on kõige suurem puudus hetkel renoveeritud mugavustega elamistest. 3-toalisi keskküttega kortereid on hetkel pakkumises vaid kaks, 4-toalised lähevad nagu “soojad saiad”. Majade valik on veidi suurem, kuid otsides renoveeritud maju, kuhu võiks perekond kohe sisse kolida ning mitte mõelda esimese asjana remondimeeste palkamisest, siis valik on väga väike.

Vaadates konkreetseid numbreid, siis on eelmisel aastal Maa-ameti info põhjal Elva linnas tehtud tehinguid suhteliselt vähe. Eelmisel aastal vahetas omanikku vaid 40 elamut ning 39 korterit. Hoonestamata kinnistuid ehk krunte müüdi 17. Aastal 2017 müüdi 46 korterit, millele lisanduvad veel mitmed komplekstehingud, kus osteti terve kortermaja. Need numbrid näitavad veelkord seda, et nõudlus korterite järele on väga suur.

Veidi üllatav on, et Elva linnas osteti maju sama palju kui kortereid. Tekib küsimus – kas Elva inimene eelistab elada pigem majas või on korterite pakkumine oluliselt väiksem nõudlusest.

Vaadates avalikke müügipakkumisi, siis pigem on põhjuseks väga väike korterite pakkumiste arv. Õnneks on hetkel planeerimisel paar uut kortermaja ning ka mõned paarismaja arendused.

Mida siis hetke ostuhuviline tähtsaks peab?

Igal inimesel on omad eelistused, millele ta tähelepanu pöörab, kuid järjest enam mängib suurt rolli kõrvalkulude summa ning ühistu efektiivne tegutsemine. Korterite puhul on oluliseks kommunaalmaksed ning elamute puhul soojapidavus ja küttesüsteemide efektiivsus. Lisaks sellele veel muidugi vundamendi ning katusekatte olukord. Kui perekond võtab pangalaenu oma kodu ostmiseks, siis on ta pigem nõus iga kuu maksma 50 eurot suuremat laenumakset, kui väga suurt küttearvet renoveerimata küttesüsteemi või soojustamata elamu näol. Sellest ka põhjus, miks suurlinnades paljud noored, kellel on laenuvõime, soetavad hetkel just uusi ning vastvalminud kortereid. Samal põhjusel osutus väga edukaks ka Järve 7 ridaelamubokside müük Elva linnas.

Seda, kui renoveeritud korteri inimene soetada saab, on mõjutatud peamiselt kahest asjaolust: laenuvõimest ning enda ehituslikust pädevusest. Kui pank on ostjale laenu andmiseks range limiidi ette andnud, tuleb leppida pigem kehvemas seisukorras korteriga, sest need on odavamad. Samas otsitakse kehvemas seisus kortereid ka juhul, kui omast käest on võtta ehitaja, kes selle odavalt ja omanikule meelepäraselt korda teeks.

Võrreldes hindasid kinnisvaraportaalis kv.ee, siis pakkumises olevate korterite keskmine hind jääb üldjuhul 10-20 protsenti kõrgemaks, kui on reaalselt tehtud tehingute hinnad. Põhjust võib otsida nii selles, et hindasid tingitakse madalamaks kui ka selles, et osa portaalis olevaid kuulutusi on nii valesti hinnastatud, et nendele puudub piisav huvi.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kui kellelgi on mõttes oma kinnisvara müüki panna, siis on hetkel selleks hea aeg, kuna nõudlus ületab pakkumise. Põhiliselt on kinnisvara hetkel soetamas niiöelda laulva revolutsiooni lapsed, kellest on saanud lapsevanemad ning on tekkinud vajadus oma kodu järele. Usun, et seesamune fakt hoiab hetkel kogu Eesti kinnisvaraturgu aktiivsena veel mõnda aega.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC