Kinnisvaraeksperdid: Raul Kalevi jutt on lauslollus

Kinnisvaraga igapäevaselt tegelevate inimeste hinnangul on turunduskonsultant Raul Kalev täna meedias avaldatud kinnisvarateemalises artiklis fakte suvaliselt tõlgendanud ja nendega vabalt manipuleerinud.

Kalev väidab artiklis «Kui vahendaja on kuningas ehk millest kerkisid kinnisvarahinnad», et kinnisvarabuumi tekitas kinnisvaravahendajate osav kokkumäng pankadega.

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark nentis vestluses Postimees Online-iga, et artikkel tundub tõeliselt hea, kui keskenduda kahele lõigule: esiteks avalõigule, kus Raul Kalev end küünikuks nimetab ja teiseks viimasele, kus ta nendib, et oli artiklis meelega ebaobjektiivne ning faktidega manipuleeriv.

«Loomulikult on kinnisvaraarendus endiselt seksikas teema, mis paljudele elavat huvi pakub ning vastukaja tekitab. Omalt poolt oleksin autori asemel põnevust rohkemgi lisanud. Näiteks vabamüürlaste või juutide vandenõu teema sissepõimimisega,» ironiseeris Toompark.

Kalevi väide, nagu sooviks kinnisvaraarendajad hindu kunstlikult kõrgel hoida, on analüütiku sõnul jabur, sest kinnisvaraga tegelejad elatuvad tehingute arvust.

«Loogiline oleks hoopis see, et kinnisvara vahendajad hoiaksid hinnad võimalikult madalad, et toimuks maksimaalselt palju tehinguid,» tõdes ta.

Toompark nentis, et Eestis on kõik vahendajad tegelikult väikesed. Kui mõnel ka on kümme korda rohkem pakkumisi, ei tähenda see siiski, et neil on ka kümme protsenti suurem turuosa.

Samuti pidas analüütik absurdsuse tipuks Raul Kalevi väidet, et pangad valetavad nende poolt finantseeritud tehingute summad suuremaks.

Olukord turul olevat hoopis vastupidine, sest pangad hindavad oma riske väga karmilt ning üha konservatiivsemalt.

Väärinfot edastavat ka turunduskonsultandi sõnum, nagu kuuluksid kinnisvaraportaalid vahendusfirmadele.

Toompark tähendas, et ilmselt pidas autor siin silmas City24 kinnisvaraportaali, mis vahepeal tõepoolest kuulus arendajatele, kuid enam mitte. Hinnatõus oleks analüütiku väitel toimunud niikuinii.

«See oleks võinud jaguneda 15 aasta peale, aga tuli viiega. Hindade kallinemine hakkas ju pihta erastamisaegsetest absurdselt madalatest kinnisvarahindadest,» meenutas ta.

Pindi Kinnisvara Asi juhatuse esimees Peep Sooman tõdes Postimees Online`iga vesteldes, et pidas oma tuttavat Raul Kalevit siiani targaks inimeseks, kuid nii lolli juttu polevat tema silmad must-valgel trükituna ammu näinud.

«See poiss tuleks küll kooli tagasi saata, sest tema esitatud vandenõuteooriad ei pea paika ja majandustegevusele tuginevad väited on vildakad,» märkis ta.

Sooman avaldas arvamust, et Ärilehes ilmunud artikli autorit mõjutasid taolist juttu pastakast välja imema mingisugused kolmandad tegurid, milleks võis näiteks olla väljaande lubatud honorar.

«Kinnisvara vahendajad aitavad inimestel müüa ja osta ning pangad tehinguid finantseerida. Kindlasti on kinnisvaraturul olemas teatud ülekuumenemise ohud, kuid Kalevi esitatud väited on niivõrd vildakad, et ei vääri suuremat tähelepanu,» lausus Sooman.

Artikli autor on Rando Tooming, PM Online. Artikkel on avaldatud 14.03.2007 väljaandes Postimees –

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC