Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Mida teha ostetud asja puuduste ilmnemisel?

Müüjal on kohustus teavitada ostjat kõikidest talle teadaolevatest puudustest. Kui aga oled peale ostu avastanud puudused, millest müüja sulle ei rääkinud ja sa ise asja ülevaatamisel ei märganud, siis seadusest tulenevalt on sul õigus esitada müüjale nõudeid ja olulise puuduste korral ka lepingut taganeda.

Riigikohus on selgitanud, et „Müüja vastutab müüdud asja puuduse eest eelkõige siis, kui on täidetud järgmised tingimused:

  • müüdud asi ei vasta lepingutingimustele;
  • puudus oli olemas riisiko ülemineku ajal ostjale;
  • puudus ei tulenenud ostjast;
  • ostja ei teadnud lepingu sõlmimise ajal puudusest ega pidanudki teadma;
  • sõlmitud ei ole müüja vastutust piiravat kokkulepet või ei saa müüja sellele tugineda.

Kui nimetatud eeldused on täidetud, tuleb koheselt võtta müüjaga ühendust ja nõuda puuduste kõrvaldamist. Ka seda tuleb teha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ja kogu kirjavahetus müüjaga säilitada.

Kõik puudused tuleb jäädvustada kas siis fotode või videote näol. Kui müüja mõistliku aja jooksul puudust ei kõrvalda või keeldub sellest, võid võtta tarvitusele meetmed puuduste kõrvaldamiseks iseseisvalt.

Kui on oht, et pooled ei saavuta mõistlikku kokkulepet ja tuleb ette võtta kohtutee, peab sul olemas olema tõendusmaterjal, et puudus oli olemas valduse üleandmisel ja ei tekkinud sinu enda vale ekspluateerimise tulemusel. Selleks võiks olla sõltumatu ekspertiis, mille käigus selgitatakse välja, millal puudus võis tekkida ja mis on selle põhjuseks.

Kui otsustad nõuda kahju hüvitamist, peab sul olema puuduste kõrvaldamise hinnapakkumine, ehitusdokumendid, remondiarved jms. Kui suudad tõendada, et müüja oli puudusest teadlik aga varjas seda, tuleb see sulle vaidlemisel ainult kasuks.

Kui aga on tegemist sellise puudusega, mida müüja kõrvaldada ei saa (nt puudulik taristu, mittetoimiv korteriühistu, lärmakad naabrid jms), siis saad selle puuduse võrra hinda alandada ja nõuda müüjalt osa müügihinnast tagasi.

Kohtus vaidlemine on väga keeruline, kulukas ja aeganõudev. Seega vaata alati asi enne ostu põhjalikult üle, kaasa spetsialist, küsi müüjalt detailide kohta, mis on sinu jaoks olulised. Müüja ei pruugi olla pahatahtlik, lihtsalt inimestel on erinevad ootused.

Evi Hindpere – kinnisvarajurist
evihindpere@gmail.com
www.evihindpere.ee

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist