KV.EE: Korterite pakkumishinnad liiguvad vastassuunaliselt

Korterite pakkumishinnad kinnisvaraportaalis KV.EE püsivad suuremates maakonnakeskustes stabiilsed või isegi kerkivad pisut. Väiksemates maakonnakeskustes ja linnadest väljaspool on kinnisvaramüüjad oma hinnaootused tõmmanud aastatagusest allapoole, analüüsis elamispindade turu arenguid kinnisvaraportaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Kinnisvaraportaali KV.EE korterite müügipakkumiste statistika näitab, et Eesti 15 maakonnast ainult Saaremaal ja Valgamaal küsitakse tänavu augustis korterite eest kõrgemat keskmist hinda, kui aasta tagasi 2022. a augustis. Ülejäänud maakondades on korterite pakkumishinnad eelmisest aastast keskmiselt 8% allpool.

„Madalama pakkumishinna taga on kahanev tehingute arv. Kõrgele kerkinud intressimäär ja tarbijate ebakindlus ei anna julgust kinnisvara ostuotsuse langetamiseks. Nii tuleb kinnisvaramüüjatel ostjate tehingusse peibutamiseks ülespaisutatud hindu allapoole korrigeerida,“ kommenteeris Tarvo Teslon hindade langetamise põhjuseid.

Maakonnakeskuste pilt on pisut teistsugune. Üheksas maakonnakeskuses on kinnisvaraportaalis KV.EE korterite pakkumisehinnad eelmisest aastast kõrgemal. Suurema korterituruga maakonnakeskustes ehk Tallinnas-Tartus-Pärnus on tänavused korterite pakkumishinnad aastatagusel tasemel või kerkinud napi ühe protsendi võrra.

„Maakonnakeskuste korteripakkumise aastatagusega kõrgem keskmine hind näitab, et suurem hinnalangus on väljaspool linnu ehk piirkondades, kus kinnisvaraturu tehingute arv on väiksem. See on tavapärane, et turutrendide pöördelistel aegadel on hinnaliikumised tugevamad väiksema likviidsusega piirkondades,“ selgitas Tarvo Teslon.

Majanduse ebakindlus teeb kinnisvaraturu edasiste liikumiste prognoosimise keeruliseks, sest elamispindade turu segmendid liiguvad erinevas suunas ja erineva kiirusega.

„Laenamise kallinemine ja vähene tarbijakindlus ütlevad, et kinnisvaraostjate arv pigem suurenemas ei ole. See tähendab, et elamispindade pakkumishinnad on jätkuvalt tugeva surve all. Hinnalangus ohustab eelkõige väiksema tehingute arvuga vähemlikviidsemaid piirkondi. Suuremates tõmbekeskustes toimib turg paremini ja nii on aktiivsema elamispindade turuga linnades pigem tõenäoline hindade stabiilsus,“ ennustas Tarvo Teslon.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.09.2023 Kinnisvara müügikoolitus