KV.EE: üürihinnad ootavad stardipauku ülespoole liikumiseks

Tallinna üürikorterite madalad hinnad ja tootlused ning probleemid elamispindade hindadega vähendavad uusi investeeringuid üürikorteritesse. Uute investeeringute nappus hakkab vähendama üüripakkumist. See omakorda viib üürihinnad hiljemalt sügisel tõusule, analüüsib korterite üürituru arenguid kinnisvaraportaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

2022. a suvel olid Tallinna korterite üürihinnad tipus. Tallinna üürikorterite eest küsiti 08.2022 keskmiselt 14,7 €/m². Sügisesele ajale tavatult hakkasid korterite üüripakkumiste hinnad kinnisvaraportaalis KV.EE alates 2022. a septembrist allapoole liikuma.

„Mulluse üürihindade languse põhjus oli suur ehituslikult valmivate uute korterite maht, millest märgatav osa üüripakkumisse trügis. Nüüdseks on korterite ehitusliku valmimise ja selle järel üüriturule tulemise suurem laine läbi saanud. Ajavahemikus 11.2022-03.2023 püsis Tallinna korterite üüripakkumiste keskmine hind suuremapoolse pakkumise tõttu kinnisvaraportaalis KV.EE visalt 13,5-13,6 €/m² tasemel. Aprillis 2023. a liikus üürikorterite keskmine hind väheneva üüripakkumiste juures 13,8 €/m² peale,“ analüüsis Tarvo Teslon.

Madal üürihind ja seetõttu madal üüriinvesteeringu tootlus on tegurid, mis pärsivad uute üüriinvesteeringute tegemist. Lisaks kogu muule kinnisvaraturu probleemide rägastikule on euribor üles läinud, mis muudab üürile antava korteri soetamise oluliselt kallimaks.

„Miks peakski ostma üürileandmiseks korteri, kui valdav turu konsensus on, et korterite hinnad tulevad allapoole? Keegi ei soovi osta langeva väärtusega investeeringut. Seda trendi kinnitav üürileandjate lemmikuks olevate väiksemate korterite vähenev proportsioon tehingute arvus,“ arutles Tarvo Teslon.

Keerulistes oludes ja ehk intressimäära tõusust kannustatuna on mõnedki üürileandjad küsimuse ees, kas peaks sootuks üüriportfelli maha müüma?

„Suurt üüril olnud korterite müügilainet kinnisvaraportaalis KV.EE märgata ei ole. Siin-seal siiski räägitakse, et investor on üürikinnisvarale leidnud paremad raha paigutamise alternatiivid. Madal üüritootlus ja kõrge intressimäär on viinud selleni, et juba 2023. a algusest alates näeme vaikset üüripakkumiste arvu vähenemise trendi,“ kirjeldas Tarvo Teslon üüriinvestorite käitumist.

Üüripakkumise vähenemine ja napim uute üüriinvesteeringute arv tähendab, et üürinõudluse olemasolul hakkab üürihind peatselt ülespoole liikuma.

„Tavapäraselt on juuli-august-september kuud, mil nutikamad inimesed hakkavad algavad kooliaastaks ja ärihooaja alguseks üürikorterite suunas piiluma. See on periood, mil tavaliselt oleme kinnisvaraportaalis KV.EE näinud kiiremaid üürihindade liikumisi. Arvestades väga selgeid trende üüripakkumises, mis senini siiski liialt jõulised ei ole olnud, on igati alust arvata, et hiljemalt sel sügisel kuuleme stardipauku ja Tallinna korterite üürihinnad astuvad sammu ülespoole,“ prognoosis Tarvo Teslon.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal