Merko Ehitus: Merko Ehitus teenis esimeses kvartalis kolm miljonit eurot puhaskasumit

Merko EhitusMerko Ehituse 2022. aasta esimese kvartali müügitulu kasvas 68 miljoni euroni, ärikasum oli 3,7 miljonit eurot ning puhaskasum 3 miljonit eurot. Merko andis esimeses kvartalis ostjatele üle 126 korterit ning jätkab ehituses oleva 1700 korteri ehitust.

„Ehitusturu olukord on jätkuvalt äärmiselt keeruline seoses globaalsete tarneahelate probleemidega ja hüppelise materjalide hinnatõusuga. Eelmisel aastal toimunud ehituse sisendite kiirele hinnatõusule lisandus Ukraina sõja ja Venemaale kehtestatud sanktsioonide mõju ning hinnašokk. Tegu on ettenägematute asjaoludega, mille mõju ehituslepingute täitmisele alles selgub. Tänases olukorras on kõigi ehituse osapoolte, sealhulgas tellijate koostöö lahenduste leidmisel väga oluline,“ kommenteeris ehitusturgu AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink.

„Kuigi vajadus uute hoonete ja rajatiste järele püsib, siis kohanemine ehitushindade kiire kasvuga võtab aega ning osa plaanitud investeeringuid pannakse ootele. Samuti ei ole ehitusettevõtted tänases olukorras sageli valmis sõlmima pikaaegseid fikseeritud hinnaga lepinguid. Uute tarneahelate väljakujunemine võtab aega ning on ebaselge, millal ja millistel hinnatasemetel teatav stabiliseerumine võiks toimuda,“ lisas Andres Trink.

Tänavu esimeses kvartalis sõlmisid kontserni ettevõtteid ehituslepinguid 171 miljoni euro väärtuses, millest suurim oli üle 100-miljonilise maksumusega Arter kvartali ehitusleping Tallinnas. Tellijatega sõlmitud ehituslepingute jääk kasvas kvartali lõpuks 376 miljoni euroni ning portfellist kolmveerandi moodustasid erasektori tellimused. Esimeses kvartalis suurendas Merko oma osalust võrguehitus-ettevõttes AS Connecto Eesti seniselt 35%-lt 50%-le.

„Korteriturul on uute korterite pakkumine juba mõnda aega olnud langustrendis, samas on korterite hinnad kiiresti kasvanud tulenevalt ehitushindade tõusust. Ukraina sõja mõju on neid arenguid veelgi võimendanud. Kiirenev inflatsioon vähendab ühelt poolt ostujõudu, ent teisalt toetab kodu soetamist ja investeerimist kinnisvarasse neile, kellel on vabu vahendeid ja laenuvõimekust. Meie eesmärk on oma klientidele neid võimalusi jätkuvalt pakkuda,“ kommenteeris Andres Trink korteriturgu.

Merko andis esimeses kvartalis ostjatele üle 126 korterit ja ühe äripinna, enamik tänavu üleantavatest korteritest valmib teisel poolaastal. Kvartali lõpu seisuga oli kolmes Balti riigis ehituses ligi 1700 korterit, mis valmivad 2022. ja 2023. aastal. Valmis ehitatud korteritest on müümata üksikud ning üle poole ehituses olevatest on kaetud eelmüügi lepingutega. Suuremad korteriarendusprojektid olid Noblessneri, Uus-Veerenni, Odra, Metsatuka ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs ja Mežpilsēta Riias ning Vilneles Skverai Vilniuses.

2022. aasta esimeses kvartalis olid suuremad ehituses olevad objektid Eestis Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnaku kolmas arendusetapp, Tallinna Muusika- ja Balletikool, Püha Johannese Kool ja Arter kvartal ning Eesti Vabariigi kagupiiri maismaaosa taristu lõigud. Lätis olid töös Orkla vahvli- ja küpsisetehas, GUSTAVS ärikeskus, Elemental Skanste büroohooned, NATO rajatised Ādažis ning linnapark ja noortemaja Kauguris, Leedus mitme tuulepargi taristurajatised, autohoolduskeskus Vilniuses ning Continental Automotive tootmishoone Kaunases.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2023 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine