Pealinn.ee: Noored ei ela kinnisvarahindade tõttu Tallinnas ära

Pealinn“Nii lihtsalt ei ela ära. Maksan kõiki arveid, telefoniarvet, pean veel ostma koju tarbeid, süüa, mul on ka lemmikloom. Võib-olla pean kedagi aitama või tahan üldse raha säästa, aga lihtsalt ei saa. Praeguse üürituru juures ma ei näe võimalust, et saaksin endale korterit lubada,” kurtis noor naine.

Tallinnas on elamispindade järgi nõudlus suur, seetõttu pole ka siinsed kinnisvarahinnad just kõige madalamad. Paljude seas valmistab see raskusi ka just noortele, kes vaatamata töökusele ja tublidusele ei pruugi esiotsa kuigi palju teenida.

Meiega rääkis oma murest 20. eluaastates vanemadministraatorina töötav linlane, kes teenib juba aastaid igakuiselt kätte kuni 900 eurot. Praeguseks on ta kolinud oma isa tagasihoidliku olemisega korterisse, sest üksi ta endale üürikorterit lubada ei saa.

“Enne seda üürisime elukaaslasega kahepeale korterit Mustamäel. Üür oli 420 eurot ja kommunaalkulud tulid lisaks 100 eurot. See on ikka päris suur summa, aga me maksime seda kahepeale,” ütles Jaanika (nimi muudetud).

Naise sõnul ei võimalda praegune elukallidus tal enda 900 eurosest palgast kuni 600 eurost summat elamispinna peale kulutada. “Nii lihtsalt ei ela ära,” lausus ta. “Maksan kõiki arveid, telefoniarvet, pean veel ostma koju tarbeid, süüa, mul on ka lemmikloom.Võib-olla pean kedagi aitama või tahan üldse raha säästa, aga lihtsalt ei saa. Praeguse üürituru juures ma ei näe võimalust, et saaksin endale korterit lubada.”

Üürihinnad muudavad elu keeruliseks

Koos kaaslasega Ida-Virumaalt Tallinnasse kolinud 20-aastane Jevgeni leidis samuti, et just hinnad üüriturul muudavad tema elu siin keeruliseks. “Mina saan kuskil 1000 eurot kätte ja sellest peaaegu 400 eurot maksan üüri ja korteri lisakulude peale,” lausus ta. “Kõige raskem oli see, kui siia Tallinnasse tahtsime tulla. Pidime koguma peaaegu 2000 eurot, et kolida siia.”

Statistikaameti viimatiste andmete järgi oli Tallinnas alla 25-aastaste palgatöötajate kuu keskmine brutotulu 899 eurot. Kätte teeb see ligi 790 eurot kuus. Pisemate korterite keskmine hind Tallinnas ilma lisakuludeta on juba rohkem kui pool sellest palgast.

“Nõukogudeaegsed paneelmajad on meie valdav elamufond, mida meil on väga palju ja seal 300-eurose üürihinnaga sellist normaalset mõistlikku korterit vist enam ei saagi. 350 või 400 – see võiks olla alumine piir paneelmaja puhul,” sõnas kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

Majandusekspert Raivo Vare ütles, et sarnane üürihindade ja palkade suhe on kõigis suuremates majanduskeskustes ja pealinnades mõneti sarnane. “Kuid Eestile on omane see, et siin puudub noorematele ja väiksema sissetulekuga elanikele suunatud üüriturg, mis aga paljudes teistes Euroopa riikides on laialt levinud,” lausus ta.

“Noored on see segment, mida eriti ei vaadata. Meil vaadatakse näiteks hoopis sundüürnikke. Meil on tohutu kinnisvaraarendus käimas, aga see on eelkõige ostujõulisema rahva jaoks, kes jaksabki osta ja laenu võtta.”

Üürimajade projekt toob leevendust

Tallinn on juba algust teinud nn linna poolt toetatud üürimajade projektiga. Tänaseks on selliseid üürikorterid linnas üle 300 – nende hinnad on tänu linna toetusele madalad. Küll aga need korterid on loodud vaid neile, kelle ametitegevus on otseselt siinsetele elanikele hädavajalik.

“Arstid, õed, õpetajad, muud meditsiinitöötajad, ka abitöötajad, hooldajad, politseinikud, bussijuhid – kõik need inimesed kuuluvad siis nö linnale vajaliku töötaja programmi alusel korteri saajate hulka. Näiteks arstide ja õdede majas on 94 korterit ja üürihind ruutmeetri kohta on 3 eurot,” kirjeldas Tallinna abilinnapea Eha Võrk.

Valitsus on aga tänaseks võtnud pigem fookusesse hoopis elamispinna ostu toetamise. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehituse- ja elamuosakonna juhataja Ivo Jaanisoo sõnul tähendab see täiendavat riigi poolset käendust, mis tooks omafinantseeringu nõude 10% veelgi madalamale.

“See tegelikult eeldab ka Eesti Panga poolt vastava regulatsiooni muutmist. Teine võimalik lahendus oleks see, et riik pakub siis laenu või toetust,” ütles Jaanisoo.

Allikas: https://pealinn.ee/2021/04/19/video-noored-ei-ela-kinnisvarahindade-tottu-tallinnas-ara/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine