Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügitehingu vormistamine (4/4)

Jätkame KV.EE rubriigiga, kus anname nõu, kuidas müüa kinnisvara. Eelmisel korral kirjutasime müügitehingu vormistamisest olukorras, kus müüja ei ole laenuga seotud, kuid ostja soovib ostu finantseerida laenuga.

Täna kirjutame olukorrast, kus müüja on seotud hüpoteegi ja laenuga, kuid ostja soovib osta omavahendite arvelt ehk ilma pangalaenuta.

Viimane võimalus meie laenude- ja hüpoteekiderägastikus on olukord, kus müüja on laenudega seotud, kuid ostja soovib ostu teha omavahendite arvelt ehk ilma pangalaenuta.

Mis saab hüpoteegist

Esimene küsimus sellises olukorras müüja jaoks on, mis saab hüpoteegist? Kui ostja ei kavatse laenu võtta, siis ei pruugi tal hüpoteeki vaja olla. Sellisel puhul tuleb müüjal tõenäoliselt hüpoteek kustutada.

Ostjal on mõistlik eeldada, et hüpoteegi kustutamise kulud ehk notaritasu ja riigilõivu kannab müüja.

Hüpoteegi kustamine toimub ikka ja jälle ostu-müügitehingu sõlmimisel, kus lepingu kolmandaks osapooleks on hüpoteeki omav pank.

Pank nõustub hüpoteegi kustutama siis ja ainult siis, kui müüja selle tagatisel antud laenu kustutab. Või siis erandjuhul selle kallima intressimääraga tarbimislaenuks ümbervormistab.

Kõne alla võib muidugi tulla ka olukord, kus müüja asendab laenu tagatiseks oleva vara teisega. Selline hüpoteegi vahetus aga vormistatakse juba pigem eraldiseisva lepinguga.

Äkki siiski ostja tahab hüpoteeki?

Võib siiski juhtuda, et ostja soovib hüpoteegi alles jätta. Loogiline seletus sellisele soovile on näiteks olukord, kus ostja teab juba ette, et mingi aja pärast on tal konkreetse laenuandja käest soov laenu võtta. Sellisel juhul on mõistlik ühe notaribüroos käiguga hüpoteek seada. Selline ettenägelikkus on aga pigem erand.

Rahade liikumine

Kuivõrd ostja pangalaenu abi ei kasuta, siis tuleb kogu ostusumma tema omavahenditest. Kui ostjal vähegi oidu peas on, siis ei ole ta valmis raha müüjale ettemaksuna kandma. Sellisel puhul on mõistlik kasutada taas notari deposiitkonto võimalusi.

Müüja peab jälle arvestama, et laenu kustutamiseks soovib pank laenuvast müügihinnast osa endale saada. Selle summa otse panka suunamine vormistatakse notariaallepingu raames, kuhu kirjutatakse milline summa otse panka liigub.

Soovitused

  • Müüjal on odavam hüpoteek edasi anda, kuid laenuta ostja puhul tuleb see tõenäoliselt siiski kustutada.
  • Ostja omavahenditest laekuvad summad küsi ettemaksuna või läbi notari deposiitkonto.
  • Ära nõustu lepingu sõlmimisel ettepanekutega stiilis: „Kirjutame lepingusse nii, ega tegelikult teeme hoopis…“

Nõuanderubriigi järgmises artiklis kirjutame veel pisut pikemalt valduse üleandmisest.

Vaata lisaks, mida soovitavad KV.EE nõuanded või konkreetsemalt postituste sarja “Kuidas müüa kinnisvara“.

Eelmised nõuanded sarjast “Kuidas müüa kinnisvara

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine