Statistika: 2021 II kvartali eluasemelaenude käive lõi 13 aasta rekordi

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel oli 2021 II kvartali uute eluasemelaenude väljastamine ehk eluasemelaenude käive 465 miljonit eurot. Viimati nägime sama kõrget laenukäivet 2007. aasta kinnisvarabuumi ajal.

Alates 2010. a on eluasemelaenude käive kasvanud pea otsejoones (tehes küll 2020. a tõttu sirgelt suunalt väikse ja ajutise sammu kõrvale).

Eluasemelaenude käibe kasvu taga on aktiivne elamispindade tehingute tegemine ja sellest tulenev finantseerimise vajadus. Oma rolli mängib lisaks elamispindade kallinemine, st iga tehingu finantseerimiseks läheb vaja enam laenuressurssi ehk laenukäivet.

Kõrge ja kasvav laenukäive on kergitamas eluasemelaenude jääki ehk laenusummat, mida laenuvõtjad igakuiselt tagasi maksavad. Eesti eluasemelaenude jääk oli 06.20217 seisuga 8 968 miljonit eurot.

Aastataguse ajaga võrreldes on laenujääk kasvanud üsna tempokalt ehk 7,9% võrra. Tegemist on viimase 12 aasta kõige kiirema aastase eluasemelaenude jäägi kasvumääraga.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

25 + = 33

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest