Statistika: eluasemelaenude käive kukub, kuid laenujääk jätkab kasvu

Tõnu ToomparkJuulis 2020. a väljastati Eesti Panga andmetel uusi eluasemelaene 86,9 miljoni euro väärtuses. Eelmise aastaga võrreldes vähenes eluasemelaenude käive 35%. Uute laenude väljastamise taga on eelkõige madalam finantseerimist vajavate elamispindade tehingute arv. Täiendavalt on laenukäibe vähenemise taga tarbijakindluse langusest tulenev vähenenud laenunõudlus.

Eluasemelaenude jääk ehk tagasimaksmise protsessis olevate eluasemelaenude maht kasvas juuli lõpuks 8344 miljoni euroni. Aastane eluasemelaenude jäägi kasv oli 5,9%. See on õige pisut väiksem laenujäägi kasv kui varasematel perioodidel enne koroonat. Viimase 3 aasta jooksul on aktiivse elamispindade tehingute ja nende tehingute finantseerimise keskkonnas olnud eluasemelaenude jäägi aastane kasvumäär keskmiselt 6-7%. Eluasemelaenude jäägi kasv tähendab, et pangad andsid uusi laene välja rohkem, kui olemasolevate laenude põhiosasid tagasi maksti. Arvestama peab, et uute laenude väljastamine on võrreldes aasta tagusega oluliselt vähenenud, kuid laenujääk kasvab tänaseid olusid arvestades endiselt väga tempokalt. Laenujäägi kasvu põhjus on maksepuhkused ehk olukord, kus varasemad laenuvõtjad ei tasu võetud laenude põhiosa, mis vähendaks laenujääke.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 72 = 82

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!