Statistika: 92% ehitusloa saanud eluruumidest asub Harju, Tartu ja Pärnu maakonnas

Tõnu Toompark2019. aastal väljastati Eestis statistikaameti andmetel ehitusluba 2382 elamule, kus asub 8025 eluruumi kogupindalaga 695 000 m².

Pooled ehk 48% ehitusloa saanud eluruumidest asusid Harju maakonnas. Tartu maakonnale jääb 23% ehk 549 ehitusluba ja Pärnumaale 8% ehk 180 ehitusluba. Ülejäänud 12 maakonnas sai ehitusloa kokku 500 elamut, mis on kogu Eesti mahust 21% ehk umbes sama palju kui Tartu maakond kokku.

Eluruumide arvu poole pealt on kinnisvaraturu epitsenter Tallinn ja Harju maakond. 65% ehitusloa saanud eluruumide koguarvust ehk 5224 eluruumi asuvad Harju maakonnas. Siin jääb Tartu maakonnale 1578 eluruumi ehk 20% ja Pärnu maakonnale 543 ehk 7% eluruumidest.

Väljaspool kolme aktiivsema ehitusturuga maakonda sai ehitusloa kokku 680 eluruumi. Neist valdav osa ühepereelamud. Kogu Eesti ehitusloa saanud eluruumide mahust on see napp 8%.

Järeldusena võiks välja tuua vana ja tuntud tõe. Eluruumide ehituslubade maht on suurem Eesti suurtes tõmbekeskustes, kus käib aktiivne korterite arendamine. Väiksemates piirkondades arendatakse samuti eluruume, kuid see on peaasjalikult täies mahus ühepereelamu ehitus omatarbeks.

Professionaalne kinnisvaraarendus ei saa suurtest tõmbekeskustest välja kolida, sest väiksemates maakonnakeskustes puudub piisav nõudlus. Samuti on professionaalse arenduse jaoks probleem ehitushinna ja vara turuväärtuse vahes, mis suurematest tõmbekeskustest eemal on olnud kasumi teenimist mittesoosiv.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC