Statistika: Eluasemelaenude jäägi kasv on oluliselt aeglustunud

Tõnu Toompark

Eestis tegustevad pangad väljastasid 01.2023 Eesti Panga andmetel uusi eluasemelaene 106,5 miljoni euro väärtuses. Kuu varasemalt väljastati eluasemelaene 170,2 ja aasta varem 139,9 miljoni euro väärtuses. Seega on eluasemelaenude väljastamine olulisel määral vähenenud.

Eluasemelaenude väljastamise mahu olulise vähenemise taga on kokku kukkunud elamispindade tehingute arv. 2023. a jaanuaris tehti Maa-ameti andmetel Eestis koku 1272 korteritehingut, mida on aasta varasemast 31% vähem. Tänavune jaanuarikuine korteritheingute käive oli 134 miljonit eurot ehk eelmisest aastrast 27% vähem.

Väiksem elamispindade tehingute arv ja käive nõuavad tehingute finantseerimiseks vähemat uute laenude käivet.

Varasemaga võrreldes oluliselt väiksem eluasemelaenude käive on hoo maha võtnud eluasemelaenude jäägi muutusel. Eluasemelaenude jääk 10,5 miljardit eurot on eelmisest aastast 10,6% rohkem. Jaanuaris kasvas laenude jääk 17 miljoni euro võrra, mida on oluliselt vähem kui varasemate kuude jooksul.

Eluasemelaenude jääk ja käive

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika