Statistika: 2020 I kvartalis eluasemelaenude väljastamine veel kasvas

Tõnu ToomparkEesti Panga andmetel väljastasid Eesti pangad 2020 I kvartali jooksul eluasemelaenusid 326 miljoni euro väärtuses. Aastatagusega võrreldes kerkis laenude väljastamine koroona-kriisile vaatamata 11%. Eluasemelaenude jääk oli I kvartali lõpu seisuga 8,2 miljardit eurot. See on eelmisest aastast 7% rohkem.

Laenude väljastamine jätkus veel ka märtsis tempokalt peaasjalikult seetõttu, et kinnisvaraturg on inertne ja reageerib isegi äkilistele muutustele enamasti aeglaselt. Elamispindade turul vormistatakse jätkuvalt tehinguid, mis on juba ammu kokku lepitud. Näiteks uue korteri ostu notariaalse lepingu sõlmimine ja sellega seonduva eluasemelaenu väljastamine võivad toimuda 3-4-5 kvartalit peale ostuotsuse tegemist.

Nii näeme lähikuudel veel aktiivset laenuturgu. Paraku on selged märgid kinnisvaratehingute vähenemisest juba olemas. Nii jääb lähitulevikus tehingute vähenemisega vähemaks ka uute laenude väljastamist.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal