Statistika: Eluasemelaenude käive kasvas aastaga 12%

Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜ2016 III kvartali uute eluasemelaenude käive oli Eesti Panga andmetel 279 miljonit eurot. Kui aasta esimeste kvartalite jooksul võttis laenukäibe kasv tempo pisut madal, on kolmanda kvartali tõus taas muljetavaldav. Eluasemelaene väljastati käesoleva aasta III kvartalis 12% enam kui aasta tagasi.

Laenukäibe kasvu taga on endiselt kerkiv elamispindade tehingute arv ja asjaolu, et tehingute seas kasvab uute korteritega tehtavate tehingute osakaal. Uute korterite hinnad on keskmisest kallimad ja seega vajavad need enama laenuressursi kaasamist.

Hoogsalt kasvava laenukäibe toel on kerkinud ka eluasemelaenude jääk. See oli 2016 III kvartali lõpu seisuga 6,5 miljardit eurot. Aastataguse ajaga võrreldes kerkis teenindamisel olevate eluasemelaenude maht 4,8%.

Tagasihoidliku majanduskasvu kontekstis on eluasemelaenude jäägi kasv lausa ülikiire. Samas peab arvestama, et eluasemelaene teenindatakse enamasti palkade arvelt. Palgad on viimaste aastate jooksul kasvanud kiiresti ja vaatamata palgafondi suurenemise muutumisest ettevõtetele koormaks vaevalt kiire palgatõus äkitsi otsa saab.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@adaur.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC