Statistika: Eluasemelaenude käive on rekordikursil

Tõnu Toompark2021 I kvartalis väljastasid Eestis tegutsevad pangad Panga andmetel eluasemelaenusid 490 miljoni euro väärtuses. Selle tulemusena kerkis eluasemelaenude jääk ehk tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude maht 8781 miljonile eurole.

Aastataguse ajaga võrreldes kasvas eluasemelaenude käive 12 ja eluasemelaenude jääk 6,7%. Kasvumäärade juures peab silmas pidama, et aasta tagasi märtsis kehtestati Eestis eriolukord. Eriolukorra kehtestamine mõjus koheselt kinnisvaraturule jättes ära hulga tehinguid. Tehingute ära jäämine vähendas omakorda aastatagust laenunõudlust.

Andes hinnangut 2021 I kvartali laenukäibe mahule tuleb võrrelda eelmiste aastate esimesi kvartaleid. Seda põhjusel, et on üsna hooajaline. Aastate esimese kvartali võrdluse baasilt tuleb tõdeda, et 2021 I kvartalis väljastatud eluasemelaenude maht on enam kui 10 viimase aasta rekordiline.

Laenukäibe taga on suur laenunõudlus ehk kõrge tehingute arv. Laenunõudlust soosib mõistlikul tasemel olev ja allapoole liikuv eluasemelaenude intressimäär. Samuti on oluline laenupakkumine ehk pankade poolne laenude väljastamise soov.

Seega võib anda hinnangu, et laenupakkumine ja hind ei ole kinnisvaraturgu pärssiv, vaid pigem soosiv tegur.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

− 7 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine