Statistika: kas Tallinna elanike arv on pööranud langusesse?

Tõnu ToomparkTallinna elanike arv on viimase kümnekonna aasta jooksul nautinud kasvu. Tallinnasse on aasta-aastalt elanike tulnud juurde protsendi võrra. Nii on 2020. a alguse elanike arv 407 000 kasvanud 2020. aastaks 445 000 inimesele. Nüüd 2020. a aga näeme elanike arvu vähenemist. Tallinna elanike arvu muutusel on oluline mõju elamispindade turule.

Tallinna elamispindade turg on koroona-eelsel ajastul olnud väga aktiivne. Teiste positiivsete tegurite kõrval on kõrget tehingute arvu toitnud Tallinna elanike arvu kasv. Lihtsustatuna võib öelda, et iga 3-4000 inimest, kes on iga-aastaselt Tallinnasse juurde tulnud, on vajanud 1500-2000 eluaset. Need eluasemed on leitud nii üüriturult kui uute või olemasolevate elamispindade ostuturult.

Käesoleva aasta jaanuaris-veebruaris, mil koroona tegutsemine kauges Hiinas meid väga ei huvitanud, kasvas Tallinna elanike arv üle 600 inimese võrra. Märtsis aga pilt pöördus. Koroona tekitas täiesti uue olukorra nii tervishoiu- kui majandusmaailmas. Märtsi kuus Tallinna elanike arv kahanes mõne inimese võrra. Aprillis oli langus juba 240 inimest.

Siit tuleb küsimus, mis saab Tallinna elanike arvust ehk elamispindade turu nõudlusest edasi?

Koroona-kriisisi on elamispindade turul nagu ka kõikides teistes ärivaldkondades nõudlus olulisel määral vähenenud. Tööjõupuuduse pöördumine tööpuuduseks vähendab põhjust inimeste Tallinnasse kolimiseks. Samuti jätab sügisel üsna tõenäoliselt nii mõnigi tudeng Tallinnasse tulemata, sest kardab reisida.

Nii tuleb elamispindade pakkumisel arvestada täiendavalt sellega, et inimeste sissetuleku ja ostuvalmiduse vähenemise kõrval jääb potentsiaalseid elamispinda vajavaid inimesi pealinnas vähemaks.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

5 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!