Statistika: kasvav eluasemelaenude jääk kergitab laenukoormust

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜEesti panga andmetel väljastati 2015 IV kvartalis Eestis eluasemelaene 258 miljoni euro väärtuses. Aastataguse ajaga võrreldes näitab eluasemelaenude käive tugevat 14-protsendilist kasvu.

Eluasemelaenude käive on samal ajal kerkinud 6,3 miljardi euroni. See on aastatagusest 4,3% enam.

14-protsendiline eluasemelaenude käibe kasv on kiire, kuid mingil määral seletatav ja õigustatav uute korterite aktiivse turuga. Uute korterite maksumus on kõrgem ja need nõuavad ostjatelt enama laenuressursi kaasamist.

Aktiivse arendusturu kõrval tuleb tõdeda, et laenukäibe kerkimist on põhjustanud lisaks aktiivne korteriturg, mida on omakorda toetanud madal intressimäär, samuti madal tööpuudus ja kerkivad palgad.

4,3-protsendilise laenujäägi kasvu juures tasub mõelda Eesti elanike laenukoormuse tõusule. Arvestades, et jääb meil protsendist allapoole tuleb tõdeda, et laenukoormus majanduse kogutoodangu suhtes on asunenud kiiremas tempos kasvama.

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive, mln €

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi aastane juurdekasv

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi aastane juurdekasv

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@adaur.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC