Suvised trendid eramute ja kruntide turul

IllustratsioonHuvi Tallinna ja selle lähivaldade eramute ning kruntide järele on sõltumata sõltumata majanduslangusest olemas. Eriti otsitakse kõrghaljastusega ning merelähedasi juba valminud kodusid või krunte, et ise oma kodu luua. Huvitutakse enim Merivälja ja Kakumäe piirkondadest.

Kuna tänaseid ostjaid on tuntavalt vähem ning pakkumiste arv suur, võtab ostja endale aega lõpliku otsuse langetamiseks. See on ka üheks põhjuseks, miks eramute ja kruntide müügiperioodid veninud harjumuspärasest oluliselt pikemaks. Teiseks ja olulisemaks põhjuseks on ebakindlus tuleviku ees, mille tõttu ei taheta end siduda pikaajaliste kohustustega. Samas hea hinna ja kvaliteedi suhtega, kliendi ootustele vastav kinnisvara leiab endale ostja ikka. Küll aga võib olla raskem hea hinna definitsiooni määratleda, sageli hindab omanik oma kinnisvara kõrgemalt, kui kinnisvaraspetsialistid või ostja.

Järsk hinnalangus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on toimunud nn põllupealsete kruntide, ebakvaliteetsete ja põllupealsete eramute ning poolikute ja ilma kommunikatsioonideta eramute ja kruntide pakkumiste puhul. Samuti on sund- ja kiirmüügid mõjutanud nii kruntide kui ka eramute müügihindade alanemist.

Hea asukoha ja kvaliteetsete kruntide müügiperioodid sõltuvad hinnast, mida parem on hinna ja kvaliteedi suhe, seda kiiremini see objekt endale ka uue omaniku leiab. Keskmiselt algavad kruntide müügiperioodid poolest aastast kuni aastani, kehvemate kruntide puhul on müügiperioodid oluliselt pikemad. Ilma kommunikatsioonideta krunti on võimalik müüa ainult ülisoodsa hinnaga ja ka siis kipuvad müügiperioodid olema väga pikad.

Täiskommunikatsioonidega kruntide puhul nagu Merivälja2, ei pea ostja kohe krundile lisainvesteeringut elementaarsete liitumistega tegema (vesi, kanalisatsioon, elekter), vaid need on arvestatud krundi müügihinna sisse. Ostja ei pea kartma seda, et tema majal ei saagi kunagi vett või korralike piirkonnasiseseid teid olema, nagu mitmete arendustega on juhtunud. Merivälja piirkonna kõrghaljastus on sealsele ostjale veel ainult lisaboonuseks.

Artikli autor on Aivar Vilbo, Arco Vara Kinnisvarabüroo AS

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC